• Gofry na sodzie
    Desery

    Gofry na sodzie

    Pokażę Wam przepis na pyszne gofry na sodzie. Tym razem, zamiast proszku do pieczenia wykorzystamy do ich przygotowania sodę oczyszczoną. Przepis na te gofry jest bardzo prosty i…

Gofry na sodzie

Chyba każdy z nas będąc kiedykolwiek nad morzem miał okazję spróbować pysznych gofrów. Oblane obficie bitą śmietaną, pełne owoców z polewą robią furorę. Nie tylko dzieci ulegają fenomenowi tego smaku. Wielu dorosłych widząc gofry nie potrafi ulec tej pokusie. Bo choć po cichu liczymy kalorie to nie sposób odmówić sobie tego nieziemskiego smaku.

Wiele osób próbuje przygotować podobne gofry w zaciszu własnego domu. Jednak jak sprawić, aby nasze gofry były puszyste miękkie i dobrze wypieczone. Otóż istnieje jeden tajemniczy składnik, który sprawia, że gofry domowe smakują niemal identycznie jak te nadmorskie. Jest to soda.

Ciasto na gofry przepis

Gofry na sodzie wykonujemy identycznie jak te z innego przepisu. Zmniejszamy jedynie ilość proszku do pieczenia zastępując go połową łyżeczki sody. Ciasto na gofry na sodzie po wymieszaniu ma niewielkie pęcherzyki powietrza, które sprawiają, że nasze gofry są bardzo puszyste. Po upieczeniu gofry z sodą smakują wyśmienicie, dodana esencja waniliowa sprawia, że smak sody nie jest wogóle wyczuwalny. Ciasto na gofry przygotowywujemy się bardzo szybko. Gofry na sodzie oczyszczonej jest to świetny pomysł na deser, ale też wspolne spędzenie czasu z dziećmi. Nasze pociechy mogą pomóc w dekorowaniu gofrów.