• Zakwas
    Pieczywo

    Zakwas

    Chleby na zakwasie są jednymi z najlepszych, najzdrowszych i najdłużej pozostających świeżymi. Takie chleby piekę od jakiegoś czasu, więc postanowiłem pokazać Wam w jaki sposób przygotowuję zakwas oraz…

Zakwas chlebowy

Jeśli szukasz informacji o tym, jak zrobić zakwas do chleba, będziesz musiał poszukać w internecie informacji na ten temat. Jest wiele stron, na których znajdziesz przepis na dobry zakwas do chleba – zakwas chlebowy jest bowiem niezbędny, jeśli planujesz wypiek domowego chleba. Może być to zakwas żytni lub zakwas pszennyzakwas żytni robi się z mąki żytniej, a zakwas pszenny – z pszennej. Dobry zakwas chlebowy ładnie pachnie i ma bąbelki. Jeżeli zakwas pachnie nieprzyjemnie – nie używaj go! Najwyraźniej coś się zepsuło podczas tworzenia zakwasu.

Zakwas pszenny

Warto też wspomnieć, że zakwas pszenny może być użyty do wypieku chleba pszennego jak i żytniego – tak samo jak zakwas żytni może zostać wykorzystany zarówno do chleba żytniego, jak i pszennego. W każdym z tych wypadków najważniejsze jest, żeby trzymać się przepisu na to, jak zrobić zakwas chlebowy. Mam nadzieję, że uda ci się znaleźć odpowiedni przepis na to, jak zrobić zakwas do chleba, bo domowy chleb na zakwasie jest przepyszny i dużo zdrowszy niż ten wypiekany z użyciem drożdży! Wypróbuj różne przepisy i znajdź taki przepis na zakwas żytni lub zakwas pszenny, jaki ci najbardziej odpowiada. Z całą pewnością będziesz zadowolony z rezultatu, jeśli tylko odpowiednio się do tego przyłożysz i będziesz cierpliwy, bo tworzenie zakwasu trwa nawet kilka dni! Jest to jednak niewielkie poświęcenie zważywszy na to, jak pyszny jest chleb, do wypieku którego użyty został zakwas chlebowy.