Jaki ekspres do kawy wybrać?
Różności

Jaki ekspres do kawy wybrać?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na zakup ekspresu do kawy. Wszystko przez to, że jest to oszczędność czasu. No i kawa jest bardzo smaczna. Jednak warto zwrócić uwagę na to jaki ekspres do kawy wybrać?

Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu urządzenia. Dlatego zdecydowanie lepiej, najpierw zapoznać się z ofertami w sklepach stacjonarnych czy też internetowych, a dopiero potem dokonać zakupu. W sumie każdy jednak powinien wiedzieć, jakiego rodzaju szuka.

Czy  lepiej sprawdzi się wówczas ekspres automatyczny, przelewowy, kolbowy czy jeszcze inny. Jeśli ktoś szuka informacji na temat tego, który ma więcej zalet, to warto zapoznać się z treścią tego tekstu. Być może treść kogoś zainteresuje i zachęci do kupna.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Ekspresy do kawy - ekspres automatyczny
Ekspresy do kawy – ekspres automatyczny

Ekspresy automatyczne są bardzo popularne w ostatnim czasie. Jednak jeśli chodzi o cenę, no to szczerze mówiąc jest to najdroższe urządzenie na rynku. Warto jednak dodać, iż nie jest on skomplikowany w obsłudze, mimo, że jest chyba najbardziej zaawansowany technologicznie.  Jeśli chodzi o kawy jakie można w nim przygotować to są to kawy z dodatkiem mleka:  latte macchiato i cappuccino oraz  kawy czarne typu espresso. Niektóre modele mają możliwość robienia także gorącej czekolady, czy herbaty.

Urządzenie to posiada wbudowany młynek, dzięki czemu przed każdym parzeniem, ziarenka kawy są mielone. Wygląd jest bardzo ładny, gdyż posiada on bardzo intuicyjny wyświetlacz. A to oznacza, że każdy sobie poradzi z jego obsługą. Posiada zbudowaną także funkcję spieniania mleka oraz system czyszczenia i odkamieniania. Wystarczy wybrać  odpowiednią opcję w menu wyświetlacza. Warto wspomnieć o zaletach ekspresu ciśnieniowego automatycznego. Otóż ma ich chyba najwięcej spośród urządzeń dostępnych w sklepach.

Bardzo ważne jest to, iż takie ekspresy sprawdzają się w różnych miejscach, czy to w domach, mieszkaniach prywatnych, czy też w firmach i biurach. Jednak wiadomo, że w domu będziemy potrzebowali nieco mniejsze urządzenie aniżeli w firmach. W przypadku przedsiębiorstw zdecydowanie warto wybrać modele, które wyposażone są w większe pojemniki zarówno na wodę jak i ziarna.

Wiadomo, że im więcej ludzi, tym więcej kawy pójdzie. Takie ekspresy są zatem czyste i higieniczne. Zawsze będzie informował nas, kiedy trzeba umyć pojemniki. W takim przypadku następuje automatyczne czyszczenie, poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Jeśli chodzi o wadę, to jest chyba tylko jedna. Mianowicie chodzi o częste, wręcz regularne dosypywanie kawy.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy do kawy - ekspres kolbowy
Ekspresy do kawy – ekspres kolbowy

Innym rodzajem ekspresów dostępnych na rynku są ekspresy kolbowe. Może nie są bardzo popularne, ale warto zwrócić na nie uwagę. Są one wyposażone w specjalną kolbę. Dlatego nic nie dzieje się automatycznie. Jeśli chcemy zrobić pyszną kawę, to trzeba odmierzyć odpowiednią ilość zmielonej kawy, po czym umieszczamy ją w kolbie. W tym momencie woda, która działa pod ciśnieniem, przepływa przez sito, które znajduje się w kolbie. Po chwili do naszej filiżanki spływa pyszna, aromatyczna kawa. Jednak warto dodać, iż na rynku obecnie znajdują się dość nowoczesne modele takich ekspresów, gdyż mają już w sobie wbudowany zarówno młynek, jak i funkcję spieniania mleka. W takich modelach można przygotowywać kawy takie jak: kawy espresso, cappuccino, latte czy też americano. Urządzenie to ma zdecydowanie mniej zalet niż inne ekspresy.

Jednak największą zaletą jest oczywiście cena. Takie modele są zdecydowanie tańsze od automatycznych. Dodatkowo dzięki takiemu modelowi każdy kawosz będzie miał pełną kontrolę nad procesem patrzenia. Ma bardzo interesujący wygląd, który z pewnością sprawdzi się w pomieszczeniach klasycznych, nowoczesnych, czy nawet glamour. Ich koszt waha się od 120 zł do 600 zł. Jak widać jest to niewielki koszt za urządzenie, dzięki któremu wydobędziemy prawdziwy aromat kawy. Wadą jest niestety dłuższy czas przygotowania kawy. Dlatego odradza się go osobom, które nie lubią tracić dużo czasu na parzenie kawy, chociażby z rana.

Czyszczenie odbywa się na bieżąco – po każdym parzeniu kawy. Dodatkowo trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Jeśli ktoś myśli nad tym, aby kupić ekspres kolbowy, to zdecydowanie warto przejrzeć oferty dostępne w internecie .

Ekspresy przelewowe

Ekspresy do kawy - ekspres przelewowy
Ekspresy do kawy – ekspres przelewowy

Kolejnym, równie popularnym modelem jest oczywiście ekspres przelewowy. Jest on popularny, jednak coraz mniej. W nim można zrobić jedynie czarną kawę. Jak one wyglądają? Otóż zawierają one pojemnik na kawę mieloną, zbiornik na wodę, dzbanek oraz płytę grzewczą. Jak to działa? Otóż gdy woda jest już gotowa, spływa  do pojemnika z kawą. Tak zaparzona kawa spływa natomiast do dzbanka.  Jest to dość najtańsze rozwiązanie spośród innych rodzajów ekspresów. Umożliwia parzeni dużej porcji kawy jednocześnie.

Taki ekspres trzeba myć regularnie, po każdym zaparzeniu kawy w dzbanku. A to natomiast jest bardzo proste. Wadą jest natomiast to, iż w tego typu urządzeniu nie jesteśmy w stanie zrobić kaw mlecznych. Dodatkowo musimy dodać już zmieloną kawę. Jeśli ktoś chce kupić taki ekspres przelewowy to warto, aby zapoznał się z ofertami na stronie.

Podsumowując niniejszy artykuł warto dodać, iż to jaki rodzaj ekspresu do kawy wybierzemy zależy od tego jakie mamy co do niego oczekiwania. Jednak wpływ na wybór ma także cena. Wiadomo, że ekspresy automatyczne są najdroższe. Cena może wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Najtańszą opcją jest urządzenie przelewowe. Tutaj cena od 90 zł do 620 zł. Jeśli chodzi o to jaka kawa jest najlepsza do ekspresów to możemy wybrać kawę ziarnistą, do samodzielnego zmielenia lub do wrzucenia do ekspresu. Kawa ziarnista to najlepiej z firmy Tchibo lub Delonghi.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daniel
5 stycznia 2023 20:37

z kolbowych bardzo polecam Ariete perfetto slim manometro, śliczny, zgrabny, solidny