Jako, że jakość wody kranowej w większej ilości domów pozostawia wiele do życzenia, coraz więcej osób poszukuje alternatywach rozwiązań. Modne stało się kupowanie butelkowanej wody mineralnej i źródlanej, co niestety niekoniecznie jest zdrowszą opcją ze względu na szkodliwe związki zawarte w plastikowych opakowaniach.
Poza tym kupowanie wody mineralnej jest mało ekonomiczne i może nadmiernie obciążyć domowy budżet. Okazuje się, że zamiast wydawać duże kwoty na kolejne butelkowe wody, korzystniejsze jest zainwestowanie w dzbanki filtrujące, dzięki którym szybko i bezpiecznie pozbędziemy się zanieczyszczeń i toksyn. Jak działają takie dzbanki filtrujące i czy rzeczywiście warto na nie postawiać?
Dzbanki filtrujące – działanie i korzyści ze stosowania
Zarówno budowa jak i działanie dzbanków filtrujących są niezwykle proste. Każdy taki dzbanek wyposażony jest w wymienny filtr, którego zadaniem jest zatrzymywanie różnego typu substancji, które wpływają negatywnie na smak i kolor wody, jak również na funkcjonowanie naszego organizmu. Zazwyczaj jest to filtr węglowy, który wymienia się raz na dwa tygodnie czy raz w miesiącu. Filtry te skuteczne zatrzymują wszelkie drobnoustroje przywracając wodzie jej naturalny smak i zapach.
Obejrzyj nasze filmy:
Chociaż woda kranowa badana jest pod wieloma względami i musi spełniać normy Sanepidu, to jednak nie zawsze mamy pewność co do tego, w jakim stanie dotrze do naszego kranu. Należy pamiętać o tym, że w przypadku starej kanalizacji w rurach znajdują się groźne dla naszego zdrowia metale ciężkie, które mogą przenikać do wody. Dzięki dzbankowi filtrującemu można skutecznie pozbyć się z wody związków organicznych, metali ciężkich, rdzy i chloru, dzięki czemu staje się ona zdrowsza i smaczniejsza. Dodatkową zaletą jest zmiękczenie wody poprzez usunięcie soli wapnia i magnezu, co z kolei zapobiega osadzaniu się kamienia w urządzeniach do podgrzewania wody typu czajniki oraz w żelazkach.
Kupujemy dzbanki filtrujące – na co zwrócić uwagę?
Nie ma wcale konieczności kupowania najdroższego dzbanka filtrującego, aby móc cieszyć się korzyściami płynącymi z picia przefiltrowanej wody. Większość dostępnych na rynku dzbanków ma podobne parametry i zapewnia zbliżoną jakość wody. Warto zwrócić jednak uwagę na pojemność dzbanka filtrującego, gdyż część dostępnego miejsca zostanie zabrana na rzecz górnej pokrywy z filtrem.
Im więcej przefiltrowanej wody potrzebujemy, tym na należy zdecydować się na większą pojemność dzbanka. Najczęściej spotykaną pojemnością jest 1,4 l. Ważne jest także upewnienie się przed zakupem, czy nie będzie problemu z dokupieniem w przyszłości dodatkowych filtrów do danego modelu. Ich cena również nie powinna być zbyt wysoka.
Materiał partnera.