Czarne kropki na nosie, czole i brodzie to problem, który dotyczy głównie nastolatków, jednak również sporo osób po 20. roku życia obserwuje na swojej twarzy takie niedoskonałości. Trądzik zaskórnikowy bywa przyczyną kompleksów i unikania sytuacji towarzyskich, ponieważ pojawia się w obszarach, na których skupia się uwaga rozmówcy. Walka ze szpecącymi zaskórnikami może być jednak bardzo skuteczna, jeśli tylko obierze się odpowiednią strategię!

Trądzik zaskórnikowy – co to jest i jak wygląda

Zaskórniki (wągry) pojawiające się głównie na nosie, a także na czole i brodzie, a czasami również na policzkach, to zatkane ujścia gruczołów. Trądzik zaskórnikowy, czyli acne comedonica, spotykany jest  głównie u osób w okresie dojrzewania. Wągry są dla niektórych szczególnym utrapieniem, ponieważ okazują się trudne do zatuszowania i mogą zmieniać się w stany zapalne skóry, które przenoszą się na zdrowe partie skóry.

Często spotykaną formą trądziku jest trądzik zaskórnikowy otwarty. Czarne wągry są w tym przypadku obleczone upłynnioną keratyną. Ciemna końcówka to efekt utleniania wydzieliny zalegającej w skórze. Taka forma trądziku zaskórnikowego jest stosunkowo łatwa do leczenia, można też uniknąć powstawania wągrów dzięki profilaktyce. Trądzik zaskórnikowy zamknięty jest bardziej kłopotliwy, ponieważ zmiany znajdują się pod skórą, która ma nierówną fakturę. 

Przyczyny pojawienia się trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy ma związek ze zmianami hormonalnymi, które występują powszechnie u młodych osób. Jego przyczynami lub powodem zaostrzenia mogą być także złe nawyki żywieniowe, niewłaściwa pielęgnacja skóry i zaburzenia procesu jej rogowacenia, bakterie i drożdżaki, stosowanie niektórych leków oraz pewne choroby. U wielu osób trądzik jest spowodowany nadmierną pracą gruczołów łojowych, czyli łojotokiem, więc wągry najczęściej pojawiają się przy cerze tłustej. Gdy sebum jest za dużo, miesza się ono z martwym naskórkiem, kurzem, potem i podkładem oraz pudrem, co powoduje zatkanie ujścia gruczołów.

Bardzo ważne jest to, aby nie pogarszać stanu skóry poprzez stosowanie komedogennych, czyli zatykających pory kosmetyków lub nadmierne jej wysuszanie, które daje odwrotny efekt do zamierzonego. Przy trądziku zaskórnym należy też unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych, które pogarszają stan cery. 

Pielęgnacja cery zaskórnikowej

Interesuje Cię temat trądzik zaskórnikowy jak leczyć? Jeśli martwią Cię wągry, to pamiętaj o tym, że masz duży wpływ na stan swojej cery, ponieważ trądzik zaskórnikowy często nasila się z powodu nieprawidłowej higieny i nieodpowiedniej pielęgnacji oraz zbyt tłustej diety. Oczywiście przy bardzo widocznych, uporczywych zmianach nie można unikać wizyty u specjalisty, ponieważ takie zaniedbanie może doprowadzić do powstania trwałych blizn i przebarwień. Zacznij od stosowania właściwych żeli do oczyszczania twarzy, lekkich kremów nawilżających, peelingów i maseczek. Bardzo możliwe, że to wystarczy, aby oczyścić ujścia gruczołów, ukoić skórę i rozjaśnić ewentualne przebarwienia. Postaw na produkty, które działają przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale jednocześnie są delikatne i nie wysuszają skóry.  

Dieta, która pomoże zredukować zaskórniki

Chcesz wiedzieć, co jeść, aby ograniczyć trądzik zaskórnikowy? W Twoim jadłospisie powinny pojawić się owoce i warzywa obfitujące w witaminę A i E, czyli pomarańcze, brzoskwinie, melony, paprykę oraz sałatę. W Twojej diecie nie może zabraknąć witaminy C, która również znajduje się w papryce, pomarańczach i cytrusach, a także w natce pietruszki. Koniecznie zadbaj też o to, by dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej dawki witamin z grupy B. Ich dobrym źródłem są kasze, jajka, nasiona roślin strączkowych i drób. Pamiętaj też o cynku, który znajduje się w rybach, pestkach dyni, orzechach i nasionach słonecznika. Twoim sprzymierzeńcem jest też błonnik pokarmowy!

Dieta i sposoby na trądzik zaskórnikowy
Dieta i sposoby na trądzik zaskórnikowy
Materiał partnera.