• Chodnik z ogórka
    Zupy

    Chłodnik z ogórków

    Prosty i szybki przepis na pyszny chłodnik z ogórków. Chłodnik możemy podać wraz z gotowanymi ziemniakami i jajkiem sadzonym. Chłodnik podawany jest na zimno, jest idealny na lato,…

Chłodnik z ogórków

Jak tylko pojawią się pierwsze ogórki gruntowe, za oknem zrobi się cieplej można szykować chłodnik z ogórków. Co prawda w Polsce najbardziej popularny jest chłodnik z botwiny, jednak ten chłodnik ogórkowy również jest pyszny. Może być on zarówno dodatkiem do dania głównego, albo jako samodzielny posiłek.

Taki przygotowany posiłek jest bardzo orzeźwiający, zdrowy i idealnie chłodzi w upalne dni. Ten przepis był wykorzystywany i jest głównie na wsi, kiedy jest pod dostatkiem świeżych warzyw prosto z ogródka. A tam zawsze był świeży koperek, świeży szczypiorek. I w okresie wiosenno – letnim świeże, pachnące, soczyste ogórki gruntowe.

Chłodnik z ogórków to świetna alternatywa do chłodnika z jajkiem robionego na bazie młodej botwinki. Oba są tak samo smaczne. Jednak ten chłodnik z ogórków moim zdaniem przygotowuje się znacznie szybciej.

Chłodnik ogórkowy przepis

Mój chłodnik przygotowuję tylko z ogórków gruntowych, moim zdaniem to w nich zawarty jest cały ten wyjątkowy smak, który przeniesiemy później do naszej zupy. Nieodłącznym dodatkiem do tego chłodnika jest czosnek i szczypiorek. Nadają one tej zupie wyjątkowy smak. Jeśli macie w domu rzodkiewkę to przygotujecie również chłodnik z ogórkami i rzodkiewką, wystarczy, że do startych ogórków zetrzecie również odrobinę rzodkiewki. Czosnek jest wyczuwalny nawet w niewielkiej ilości więc proponuję dać do mniej, a najwyżej jak zajedzie potrzeba dołożyć odrobinę więcej.

Chłodnik z gruntowych ogórków robię na bazie kefiru i maślanki, ale w Internecie znajdziecie również przepisu przygotowane na jogurcie naturalnym, albo samej maślance.

Oczywiście im więcej dodatków dodacie do chłodnika z ogórków tym będzie miał on bardziej wyrazisty smak.