Ogórki małosolne na sucho

Nie znam osoby, która nie lubi ogorków małosolnych. Polacy corocznie przygotowywują je w ogromnych ilościach. Śmiało można powiedzieć, że ogórki małosolne mogą zostać naszym daniem narodowym. Większość z nas przygotowywuje je w tradycyjny sposób w zalewie powstającej ze słonej wody w towarzystwie koperku, czosnku i przypraw.

Ostatnimi czasy po internecie krąży jednak bardzo sławny przepis na ogórki małosolne na sucho. Większość z nas na pewno zdziwi się, że to wogóle  jest możliwe tym bardziej, że ogórki małosolne w 1 dzień są gotowe. Potwierdzamy małosolne można przygotowąc już w jeden dzień, a ich smak jest bardzo zbliżony do tradycyjnych ogórków.

Ogórki małosolne w 1 dzień

Do ich przygotowania wystarczy zaledwie grubszy woreczek do mrożenia warzyw, umyte ogórki wraz z przyprawami należy w nim umieścić i potrząsnąc kilka razy w celu wymieszania się smaków, po upływie dwudziestu czterech godzin są gotowe. Tak przygotowane ogórki małosolne bez zalewy można trzymać w lodówce przez 3 dni. Małosolne na sucho stały się popularne ze względu na krótszy czas przygotowania w stosunku do zwykłych ogórków w zalewie.

Choć zapewne znajdzie się wielu przeciwników przygotowania w  taki sposób ogórków to jednak bardzo polecamy jego wypróbowanie. Oszczędzimy dość dużo czasu, a ponadto już na drugi dzień możemy się cieszyć ogórkami małosolnymi, co na początku sezonu ogórkowego jest bardzo pożądane. Wielu osobom ten smak przypadł do gustu. A czy Ty znasz jakiś innowacyjny sposób na przygotowanie kiszonek lub innych przetworów zimowych?