• Bagietki
    Pieczywo

    Bagietki

    Chyba każdy z nas lubi bagietki, z tego przypisu zrobicie pyszne bagietki z chrupiącą skórką i bardzo miękkim wnętrzu. Bagietki to klasyka kuchni francuskiej, są podawane praktycznie do…

Bagietki drożdżowe

Bagietki drożdżowe są produkowane zarówno na skali przemysłowej jak indywidualnej, domowej w polskich piekarnikach, na bazie odpowiednio dobranych drożdży. W skład bagietek, zarówno pszennnych jak i drożdżowych, najistotniejszym składnikiem jest woda, cukier, mąka oraz inne, dodatkowo dobrane komponenty w tym drożdże. Bułka paryska, zwana w Polsce potocznie bagietką, jest popularnym pieczywem zarówno wśród osób młodych jak i starszych.

Jak upiec bagietki– to pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, szczególnie jeśli chodzi o domowe wypieki.

Bagietka przepisy

W internecie jest masa różnorodnych przepisów na poszczególne rodzaje tych wypieków, jednak najczęściej stosuje się standardowy przepis, polegający na tym, aby formułę przygotowanego już wcześniej ciasta, oczywiście w stanie surowym oraz odpowiedniej formie, umieścić w piekarniku. Przepis na bagietki– sam piekarnik powinien być już nagrzany do odpowiedniej temperatury, najczęściej do 220 stopni Celsjusza a sama forma bagietki powinna piec się w granicach ok.  25 minut- w tym czasie, należy piec ją zarówno w dolnej części jak i górnej- tak aby temperatura ciepła rozchodziła się równomiernie po całej masie.

Po tym czasie, 25 minut, można sprawdzić, czy bagietka nabrała charakterystycznych odcieni oraz czy ciasto zostało upieczone tak, aby nie znajdowało się w formie surowej. Jeżeli tak się stanie, można wyjąć ciasto oraz cieszyć się, chrupiącym i delikatnym smakiem naszej bagietki.