• Kurczak po marokańsku
    Dania z ryżem,  Mięsa

    Kurczak po marokańsku

    Kurczak po marokańsku to kurczak w mieszance przypraw, która jest niezwykle często wykorzystywana przez mieszkańców północnej Afryki. Harissa to przyprawa o czerwonej barwie i pikantnym smaku. Dodanie nawet…

Kurczak po marokańsku

Kurczak z ryżem to smaczne danie jednogarnkowe. Kurczak po marokańsku jest pieczony w naczyniu żaroodpornym z przyprawami oraz papryczką chili, cynamonem, kminkiem, miodem, czosnkiem zmiksowanymi do jednolitej masy. Kurczak marokański przygotowywany jest chętnie z powodu stosowania w nim wielu aromatycznych i kolorowych przypraw.

Oczywiście przepis na kurczaka w tym wydaniu charakteryzuje się dużą ilością orientalnych często ostrych przypraw, co powoduje, iż ten orientalny kurczak ma ostry smak z dodatkiem słodyczy.

Kurczak orientalny przepis

Kurczak po marokańsku przepis, to idealna opcja dania która pozwala nam przygotować to danie w wielu różnych odsłonach. W państwie tym kuchnia jest bardzo różnorodna w każdym rejonie i dość odmienna. Przepisy na kurczaka w tej postaci możemy znaleźć w wielu portalach internetowych o tematyce kulinarnej.

Mimo dość odmiennych przepisów na tego orientalnego kurczaka nie należy się martwić, który wybrać, ponieważ każda z tych potraw po przygotowaniu będzie pyszna, niezwykle aromatyczna i orientalna. Kurczak po marokańsku to danie, które na pewno ubarwi nasze codzienne menu.