Sałatka jarzynowa

Tradycyjna sałatka jarzynowa często gości na naszych stołach, zarówno z okazji świąt, spotkań rodzinnych czy towarzyskich, jak i jako smaczna przekąska na co dzień. W Polsce potrawa ta cieszy się dużą popularnością. Sekretem sałatki jarzynowej jest znaczna swoboda tworzenia jej różnych wersji, prostota wykonania, walory smakowe i prozdrowotne.

Sałatka jarzynowa przepis

Sałatka jarzynowa w dużej mierze wykonana jest z krojonych gotowanych warzyw. Można wykorzystać do niej gotowane warzywa z bulionu czy rosołu. Urozmaicamy jej smak zazwyczaj majonezem i różnymi konfiguracjami dodatków, tj. kiszone ogórki, jabłko. Bardzo popularna jest również sałatka jarzynowa z jajkiem. Inne dodatki smakowe to np. zielony groszek, czerwona fasola czy kukurydza. Sałatka z jarzyn ma zatem różne odsłony. Kwintesencją jej smaku są zastosowane przyprawy, tj. sól, pieprz czarny czy ziołowy.

Na stole sałatka warzywna jest zazwyczaj pięknie udekorowana, np. pietruszką, oliwkami czy różyczkami z rzodkiewki. Prezentuje się elegancko dzięki połączeniu wielu kolorów.