Pesto z jarmużu

Pyszne pesto staje się w Polsce niezwykle popularne, najczęściej robi się je z liści bazylii jednak coraz częściej można spotkać pesto z jarmużu. Zielone, zdrowe i przepyszne w połączeniu z długim makaronem ugotowanym al dente zaskoczy nawet wymagających smakoszy. Takie zielone pesto wygląda na talerzu zjawiskowo. Jego smak jest doskonały, szczególnie z odrobiną mocniejszych przypraw takich jak czosnek czy chili.

Pesto z jarmużu przepis

Pesto jarmużowe jest coraz bardziej popularne, a to za sprawą tego zdrowego warzywa. Jarmuż ma w sobie ogromną ilość witamin oraz mikroelementów i ma zbawienny wpływ na trawienie. Dlatego tak często jest stosowane podczas diet odchudzających.

Pesto z jarmużu przygotowujemy w tradycyjny sposób, tak jak klasyczne pesto. Jedyną zmianą w tym wypadku jest zastąpienie listków bazylii, liśćmi jarmużu. Jeśli chcemy, aby były one odrobinę bardziej miękkie to powinniśmy je przez chwilę sparzyć, a później zahartować w zimnej wodzie. Pesto z liści jarmużu ma oczywiście w sobie orzeszki piniowe, czosnek, zdrową oliwę, przyprawę oraz ser dojrzewający typu parmezan.

Zielone pesto

Zielony sos z jarmużu to idealny dodatek do chrupkiego pieczywa, ale przygotujemy z niego również przepyszne makarony i to bardzo szybko. Przygotowanie samego pesto zajmuje dosłownie chwilę.