Makaron razowy z tuńczykiem

Makaron razowy z tuńczykiem jest posiłkiem polecany wszystkim dbającym o linię. Dodatkowo zapewnia energię potrzebna do uprawiania sportu i codziennych wyzwań. Największą zaletą dania, jakim jest makaron z tuńczykiem to szybkość i łatwość jego przygotowania.

Makaron razowy z tuńczykiem to proste danie, do którego przygotowania wystarczą tylko 4 składniki. Do podstawowych składników zalicza się makaron razowy, cebula, tuńczyk w sosie własnym(puszka), pieprz, natka pietruszki, olej, sól i majonez. Wykonany z tych składników posiłek to smaczny i zdrowy obiad. Można makaron z tuńczykiem wykonać na wiele sposobów i z różnymi dodatkami jak makaron z tuńczykiem i pomidorami, spaghetti z tuńczykiem czy makaron z tunczykiem i oliwkami. Najczęściej wykonuje się ten posiłek, jako makaron z tuńczykiem z puszki. Pomimo tego danie to zapewnia bogactwo witaminy A, E, D oraz kwasów omega-3, które znajdują się w tuńczyku pod każdą jego postacią.

Makaron z tuńczykiem

Chcąc przygotować makaron z tuńczykiem wystarczy ugotować makaron, a na patelni na odrobinie oleju zeszklić drobno posiekaną w kostkę cebulę, do której dodać trzeba odsączonego z zalewy tuńczyka. Całość należy smażyć około 2-3 minut, po czym zmniejszyć ogień i dodać majonez. Po połączeniu się wszystkich składników to odstawiamy z patelni. Ostatnim krokiem jest dodanie makaronu i posypanie całego dania natką pietruszki.