• Domowy serek śmietankowy
    Śniadania

    Domowy serek śmietankowy

    Serek śmietankowy jest znany i wykorzystywany praktycznie w każdej kuchni. Nie ma nic lepszego niż domowy serek zrobiony ze składników bez dodatku chemii. Nie obawiajcie się jego przygotowanie…

Domowy serek kanapkowy

Domowy serek kanapkowy jest niezwykle prosty do zrobienia, poradzą sobie z nim nawet osoby początkujące w kuchni. Kanapki to jedna z najczęstszych opcji, jeśli chodzi o szybkie śniadanie lub kolację. Wystarczy dobrej jakości wędlina, warzywa, jajko lub inny łatwo dostępny dodatek, by stworzyć smaczny posiłek. Warto też mieć w lodówce serek kanapkowy przepis znaleźć można w sieci lub w książce kucharskiej. Dlaczego warto sięgać po domowy serek śmietankowy?

Przede wszystkim jest on o wiele zdrowszy niż te dostępne w sklepach. Przygotowując domowy serek śmietankowy samodzielnie, mamy kontrolę nad tym, co do niego dodajemy. Większość dostępnych w sklepie produktów zawiera w składzie duże ilości sztucznych polepszaczy smaku.

Domowy serek przepisy

Tylko samodzielne przygotowanie gwarantuje naturalny, przejrzysty skład bez konserwantów i innych szkodliwych substancji. Jak zrobić domowy serek? Wystarczy zgromadzić składniki, takie jak twarożek, śmietana lub jogurt naturalny i dowolne dodatki, wśród nich może znaleźć się rzodkiewka, cebulka lub szczypiorek. Samo przygotowanie jest banalnie proste. Warzywne dodatki należy drobno pokroić, a twaróg dokładnie połączyć ze śmietaną. Po dodaniu pokrojonych warzyw pozostaje już tylko doprawienie do smaku solą lub pieprzem.

Osoby uczulone na laktozę mogą stworzyć wegańską wersję takiego serka, wykorzystując tofu i śmietankę roślinną. Dodatki można wybierać według własnych preferencji smakowych.