Frytki z bekonem

Frytki zostały wynalezione podobno w XVII wieku w Belgii, na początku danie było robione z małych rybek smażonych w głębokim tłuszczu, jednak zimą, gdy rzeka zamarzała, nie dało się ich łowić, wtedy krojono ziemniaki na kształt rybek i smażono.

Dziś frytki z bekonem królują w większości restauracji. Fanatycy uwielbiają frytki z serem, a niektórzy z majonezem. Największymi fanami tego dania są dzieci, które mogłyby je jeść na każdy posiłek.

Frytki z bekonem i serem przepis

W restauracjach często jest serwowana przystawka z frytek, które znikają z talerzy w mgnieniu oka. Frytki można usmażyć na patelni, zrobić we frytkownicy lub upiec bez tłuszczu w piekarniku w wersji dietetycznej. Sposób na frytki jest wiele tak samo jak dużo jest ich fanów. Frytki z serem bardzo często podaję swoim gościom jako przystawkę na wieczorne spotkanie w gronie dobrych znajomych. Jest to szybki sposób na posiłek, który lubi chyba każdy.

Frytki z bekonem możemy podać wraz z sosem czosnkowym, albo klasycznym domowych ketchupem. Te dwa dodatki idealnie będą pasowały do tej szybkiej i prostej przystawki. Przygotowanie frytek nie wymaga od nas zbyt dużo pracy. Zazwyczaj, aby nie tracić czasu do tej potrawy wykorzystuję gotowe sklepowe, mrożone frytki. Jest po prostu szybciej, a kupione produkty w ostatnim czasie są bardzo dobrej jakości.