Cukier spożywczy należy do tych składników, których nie brakuje w naszej codziennej diecie. Paradoksalnie, to właśnie cukru powinniśmy unikać najbardziej. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, bo skala jego wykorzystania we współczesnym przemyśle spożywczym jest ogromna. Na szczęście istnieją napoje zero i jedzenie bez cukru, stanowiące zdrowszą alternatywę dla popularnych przekąsek i soft drinków. Wprowadzając te produkty jako zamienniki, znacząco redukujemy dobową ilość spożywanego cukru.

Stwierdzenie, że cukier jest obecny niemal wszędzie, z całą pewnością nie jest nadużyciem. Jesteśmy już przyzwyczajeni, że wszelkie słodkości to potężna dawka szkodliwej substancji, jednak nie można nie wspomnieć, że cukru nie brakuje też w produktach, w których teoretycznie nie powinien występować. Przykład? Proszę bardzo – wyroby mięsne i wędliniarskie. Dodatek cukru ma za zadanie poprawić ich smak i kolor oraz nadać produktom odpowiednią kruchość. Takich przykładów jest znacznie więcej. W rezultacie, niekontrolowane spożycie tego składnika ogromne rozmiary. WHO rekomenduje ograniczenie cukru do 10 proc. ogółu energii. Tymczasem z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że przeciętny Polak zjada ponad 40 kg cukru rocznie! Najwyższy czas zmienić ten trend i zadbać o swoje zdrowie.

Bezcukrowe produkty smakują wyśmienicie i są zdrowsze od swoich słodzonych odpowiedników

Zmienić, tylko jak? Pierwszym krokiem powinna być rezygnacja ze słodkich przekąsek i napojów. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Wystarczy sięgnąć po zamienniki bez cukru, będące znacznie zdrowszym, bardziej wartościowym składnikiem diety.

Doskonałą alternatywą dla słodkich przekąsek są choćby wafle ryżowe. Nie zawierają cukru, a ich receptura uwzględnia wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia. To czyni je pełnowartościową przekąską, która syci, dostarcza do organizmu cenne witaminy i minerały, a poza tym smakuje wyśmienicie. Coś słodszego? Proszę bardzo – owsiane przekąski z dodatkiem owoców. Tego typu produkty (o ile przedstawiają odpowiednio wysoką jakość) zawierają wyłącznie naturalne cukry (występujące w owocach). Nie znajdziemy w nich cukru dodanego, dzięki czemu są zdrową alternatywą dla cukierków, batonów i czekoladek.

Statystyki udowadniają, że najwięcej cukru spożywczego do naszej diety dostarczają nie produkty żywnościowe, a napoje. Czy wiesz, że jedna szklanka popularnych napojów gazowanych to ok. 28 g cukru, co przekłada się na ok. 6 łyżeczek? Już samo wyeliminowanie takich „rarytasów” z diety pozwoli znacząco ograniczyć dzienne spożycie tego składnika.

Co w zamian? Napoje zero, bez cukru. Nie mówimy tu wyłącznie o wodzie mineralnej, ale także o napojach witaminowych, energetycznych, wodach smakowych, a nawet popularnych produktach typu ice tea. Takie produkty zawierają masę cennych witamin i minerałów, dzięki czemu stanowią istotne uzupełnienie codziennej diety (zwłaszcza dla osób aktywnych i pracujących w warunkach intensywnego wysiłku umysłowego). Brak zawartości cukru sprawia, że nie zaburzają dziennego bilansu kalorycznego. A co ze smakiem? Zapewniamy, że wysokiej jakości napoje bez cukru smakują znacznie lepiej od swoich niezdrowych odpowiedników.

Zdrowsze zamienniki - jedzenie i napoje bez cukru
Zdrowsze zamienniki – jedzenie i napoje bez cukru
Materiał partnera.