Zdrowa dieta
Dieta

Zdrowa dieta – nie taka zdrowa jak się wydaje!

W dzisiejszych czasach co chwilę właściwie słyszymy o tym, że ktoś jest na jakiejś wyjątkowej diecie. Czasem jest to dieta odchudzająca, czasem oczyszczająca, a innym razem po prostu prozdrowotna. Często tym co łączy różne diety jest nastawienie na jedzenie dużej ilości świeżych owoców i warzyw.

Okazuje się jednak, że zdrowa sałatka nie zawsze jest tak zdrowa, jak nam się wydaje. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć zanim zdecydujesz się na przejście na dietę opartą na warzywnych sałatkach.

Uważaj na piękne warzywa

Mówi się czasem, że „jemy oczami”. Rzeczywiście, wchodząc do sklepu najchętniej wybieramy pięknie wyglądające warzywa o świecącej skórce. Okazuje się tymczasem, że to właśnie takie idealne produkty są potencjalnie najpewniejszym nośnikiem wielu szkodliwych substancji chemicznych, które wykorzystano w procesie ich uprawy. Wiedzieć coś o tym mogą ci, którzy pamiętają jeszcze wygląd jabłek czy gruszek z babcinego sadu. Nigdy bowiem nie były one pod względem wyglądu idealne. Dzisiejsze warzywa są natomiast traktowane różnymi środkami nabłyszczającymi oraz zabezpieczającymi warzywa przed długim dalekim transportem.

Ołów i pestycydy

Podstawowymi zagrożeniami dla smakoszy warzyw i owoców są pestycydy oraz ołów. ten ostatni jest metalem ciężkim, który w łatwy sposób wchłaniany jest i magazynowany przez niektóre warzywa. Jak się tam dostaje? Najczęściej po prostu z dróg o dużym nasileniu ruchu. Niestety rzadko mamy okazję sprawdzić czy kupione przez nas warzywa nie rosły w pobliżu autostrady, dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na spożywanie „zdrowych” produktów z ołowiem.

Pestycydy są równie szkodliwe. Występują one w warzywach ponieważ są powszechnie stosowane w ich produkcji, aby zabijać grzyby i bakterie atakujące rośliny oraz zapobiegać czernieniu warzyw przedłużając ich żywotność w transporcie. Pestycydy mają działanie rakotwórcze orz wpływają bardzo niekorzystnie na układ nerwowy i hormonalny.

Zanim więc zdecydujemy się na pięknie i zdrowo wyglądającą warzywną sałatkę czy świecące się z daleka jabłko, zastanówmy się dobrze jakiego pochodzenia jest ten produkt i oszacujmy czy rzeczywiście przyniesie nam on więcej pożytku czy może szkody. Jeśli już decydujemy się na spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, zadbajmy o to by były to produkty z ogrodów ekologicznych, do produkcji których nie użyto żadnych szkodliwych substancji.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze