Stół udekorowany piękną zastawą to wizytówka gospodarza. Wybór odpowiednich talerzy, szklanek czy sztućców może wpłynąć na atmosferę kolacji czy uroczystego obiadu. Jak więc wybrać zastawę, która będzie służyła przez lata, zarówno na co dzień, jak i podczas oficjalnych okazji? Oto kilka rad.

Talerze i miski – fundament każdej zastawy

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na piknik, czy organizujesz oficjalną kolację, talerze i miski są nieodzowne. Klasyczna porcelana jest zawsze w modzie, ale warto również rozważyć ceramikę czy szkło. Zwróć uwagę na grubość i wytrzymałość materiału. Dla codziennego użytku warto wybrać talerze bardziej wytrzymałe, podczas gdy na specjalne okazje można postawić na elegancką, cienką porcelanę.

Szklanki – dla każdego napoju coś dobrego

Szklanki do wody, soku czy napojów gazowanych są podstawą każdej zastawy. Wybierając szklanki, zastanów się nad ich kształtem – niektóre lepiej sprawdzą się do chłodnych napojów, inne do ciepłych. Ponadto, grubość szkła może wpływać na trwałość i odporność na zarysowania.

Kubki i filiżanki – od rana do wieczora

Nie ma nic lepszego niż poranna kawa czy herbata. Klasyczne filiżanki z porcelany są eleganckie i trwałe. Dla codziennego użytku warto rozważyć grubsze kubki, które lepiej trzymają ciepło.

Kieliszki – od szampana po wino

Dobrze dobrany kieliszek może podkreślić smak napoju. Zwróć uwagę na kształt i grubość kieliszka. Dla win czerwonych warto wybrać kieliszki o większej pojemności, podczas gdy dla białych i szampana – węższe i wyższe.

Noże – ostrość i precyzja

Każdy posiłek wymaga odpowiedniego noża. Wybierając noże, zwróć uwagę na jakość stali i ergonomię rękojeści. Dobre noże powinny być dobrze wyważone i ostre. Rozważ też zakup zestawu noży, co pozwoli na posiadanie narzędzi do każdego rodzaju pożywienia – mięs, owoców etc.

Sztućce – nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka

Sztućce to nie tylko narzędzia, ale również element dekoracji stołu. Zwróć uwagę na materiał wykonania – stal nierdzewna jest najbardziej trwała. Design sztućców powinien pasować do reszty zastawy.

Serwisy – kiedy chcemy zaimponować

Pełny serwis na stół to prawdziwy pokaz. Wybierając serwis, zastanów się nad ilością elementów. Warto też zwrócić uwagę na design, który powinien pasować do Twojego stylu.

Dzbanki, karafki i mleczniki – dopełnienie stołu

Dla wielu osób, dzbanki i karafki to esencja elegancji. Wybierając je, zwróć uwagę na materiał wykonania oraz kształt, który wpływa na wygodę użytkowania.

Podsumowując, wybór zastawy stołowej to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Klasyczna porcelana jest zawsze elegancka, ale warto również rozważyć inne materiały, które mogą lepiej sprawdzić się w codziennym użytku. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, by dbać o swoją zastawę, aby służyła przez lata. Najwspanialszą zastawę stołową znajdziesz na https://wdomku.pl/1079-zastawa-stolowa 

Materiał partnera.