• Sajgonki
    Inne

    Sajgonki

    Chińczyk, to chyba jedno z najbardziej popularnych dań zamawianych w firmach na obiad. Już nie raz pokazywałem Wam jak zrobić domowego chińczyka, który będzie kilka razy smaczniejszy i…

Sajgonki

Sajgonki możemy szykować na dwa różne sposoby. To pyszne chińskie danie przygotowujemy z różnymi farszami, można przygotować je również bez smażenia i wtedy mamy tradycyjne spring rolls. Sajgonki to danie, które jest niezwykle popularne w krajach azjatyckich. Przepis na sajgonki jaki Wam pokazałem jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu.

Sajgonki przepisy

Przepisów na sajgonki jest bardzo wiele, ja Wam pokazałem swój ulubiony, ale możecie eksperymentować z farszami. Możecie przygotować sajgonki wegetariańskie, tylko z nadzieniem z krojonych chrupiących warzyw. Sajgonki to farsz zawinięty w papier ryżowy. Sajgonki przygotowujemy w różny sposób zależnie od regionu, w którym jesteśmy.

Do sajgonek najczęściej podajemy sos do sajgonek, sos słodko- ostry, albo zwykły sos sojowy.

Wiele osób zastanawia się jak przygotować domowe sajgonki, ja robię je najczęściej z mięsem mielonym, koniecznie z dodatkiem jakiś warzyw. Bardzo często wybieram takie chrupiące, jak marchewka. Warto wiedzieć jak zrobić sajgonki, eksperymentujcie i przygotowujcie je w ulubionej przez Was wersji.

Przepis na sajgonki

Sajgonki można przygotować również z krewetkami. To danie to również idealna przystawka na spotkanie ze znajomymi, zarówno w chrupiącej, smażonej wersji, jak i jako typowe spring rollsy. Osobiście bardzo lubię smażone sajgonki.