Ryba po grecku

Ryba po grecku na zimno to danie, które może sprawdzić się idealnie podczas upalnych letnich dni. Do niedawna ryba po grecku kojarzyła się wyłącznie ze świątecznym menu. Pora odczarować ten mit. Połączenie ryby z warzywami jest bardzo zdrowe, dlatego potrawa ta powinna pojawiać się na talerzu często, o każdej porze roku. Ciekawostką jest to, że ryba przygotowana w ten sposób, wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z Grecją. Danie to jest tradycyjną potrawą naszej, rodzimej kuchni.

Nazwa wynika prawdopodobnie stąd, że danie wpisuje się w zasady rządzące kuchnią śródziemnomorską.

Ryba po grecku przepisy

Istnieje wiele wariantów przepisu na rybę po grecku. Podstawowy jest bardzo prosty. Na liście składników znajdują się dowolne filety rybne, marchewka, korzeń pietruszki i por lub cebula. Często spotkać można również dodatek korzenia selera. Osoby początkujące w kuchni często wpisują w wyszukiwarkach hasło „jak zrobic ryba po grecku”. Tymczasem przepis jest naprawdę banalnie prosty, rybę wystarczy obtoczyć w mące i usmażyć, warzywa poddusić i odpowiednio przyprawić, a następnie ułożyć warstwy w naczyniu.

Ryba po grecku na ciepło może stanowić bardzo pożywny, a przy tym zdrowy obiad. Do ryby podawać można pieczywo lub ziemniaki. Surówka nie jest obowiązkowa, ze względu na dużą ilość warzyw w potrawie, jednak dodatek surówki na przykład z kapusty pekińskiej sprawi, że posiłek będzie jeszcze zdrowszy i da długotrwałą sytość, nie dostarczając jednocześnie nadmiernej ilości kalorii. Po takie dania sięgać mogą szczególnie osoby na diecie redukcyjnej.