Szałwia to jedno z ziół szczególnie cennych w przypadku problemów żołądkowych i jelitowych. Sporządzone z niej napary zwalczają stany zapalne przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka czy jelit, a nawet biegunkę. Dlatego właśnie w przypadku bólu brzucha, którego nie potrafimy dokładnie zdiagnozować, zaleca się picie naparów z szałwii.

Okłady z bardzo mocnego naparu można również stosować w przypadku pojawienia się źle gojących się ran. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. Serwowana w ten sposób szałwia pomaga również na niektóre choroby skóry.

Napar to nie jedyny sposób na wykorzystanie tego cennego zioła. Z szałwii przygotowuje się również olejki, które wcierane w skronie pomagają przy bólach głowy i migrenach.

Badania laboratoryjne wykazały, że zioło to zawiera rekordowe ilości witaminy B1. Jej niedobór w organizmie może prowadzić do niewydolności krążenia, skurczów i bóli mięśni a nawet zaburzeń koncentracji lub pamięci. Dlatego zaleca się regularne picie naparu z szałwii w celach profilaktycznych.