Święta tuż, tuż - potrawy wigilijne
Różności

Święta tuż, tuż – potrawy wigilijne

Święta to wyjątkowy, dla wielu najpiękniejszy okres w roku. Możliwość spotkania z rodziną w tak podniosłej atmosferze nie zdarza się często. Istotny jest w takiej sytuacji każdy szczegół. Piękne dekoracje, skrupulatnie dobrane stroje czy góra prezentów pod choinką to tylko niektóre z ważnych elementów w święta. Zgodnie z tradycją podstawowym aspektem świąt jest jedzenie.

Potrawy wigilijne nie mogą charakteryzować się dowolnością. Sztywnie ustalone ramy przejawiają się już w ilości potraw. Tradycyjnie musi ich być 12. Najlepiej, by każdy z nich był przygotowany samodzielnie przez całą rodzinę.

Nieodłącznym elementem wigilijnego menu jest barszcz z uszkami. Nie ma tutaj miejsca na konserwanty czy mrożone produkty. Barszcz powinien być przygotowany ze świeżych buraków, z dodatkiem jabłek, suszonej śliwki i octu balsamicznego, które zapewnią mu niepowtarzalny aromat. Uszka najlepiej aby zawierały w sobie grzyby zebrane parę miesięcy wcześniej w lesie.

Święta tuż, tuż - potrawy wigilijne
Pierogi wigilijne

Bardzo ważną potrawą na wigilijnym stole są pierogi. Tradycyjnie chodzi o te z kapustą i grzybami. Ich przygotowanie jest czasochłonne, jednak efekty są zaskakujące – samodzielnie przygotowane i wykrajane ciasto ma całkiem inną jakość niż kupne.

W wigilię według tradycji nie powinno się spożywać mięsa, za wyjątkiem tego z ryb. Z tego powodu prawie w każdym domu podaje się smażonego karpia w różnych wydaniach. Ryby można spotkać też w innych postaciach, na przykład w galarecie.

Kolejną ważną potrawą jest sałatka. Tradycje jej przygotowania są zróżnicowane. Jedną z bardziej popularnych jest ta z ziemniaków, marchwi, ogórków i majonezu.

Na wigilijnym stole zdecydowanie nie może zabraknąć kompotu z suszu. Tego tradycyjnego napoju nie można porównać z niczym innym. Suszone owoce i przyprawy korzenne zapewniają niebywały smak i aromat.

Potrawy wigilijne powinny być dobierane zgodnie z tradycją. Menu na świątecznych stołach zależy od rodzinnych przyzwyczajeń i preferencji smakowych.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Angelika
4 grudnia 2016 23:00

A u mnie w domu jako jedna z potraw wigilijnych jest zupa grzybowa.