Owoce zawsze kojarzone są z dobrym smakiem i wieloma właściwościami zdrowotnymi. Wśród nich każdy ma swoje ulubione. Jednym z polecanych owoców egzotycznych jest pitaja, zwana też smoczym owocem. Jak wygląda i smakuje? Czytaj na ten temat poniżej.

Czym jest smoczy owoc, czyli pitaja?

Pitaja to tak zwany smoczy owoc, który pochodzi z rodziny kaktusów. Przeważnie jest kojarzony z Ameryką Środkową i Południową, ale tak naprawdę jest uprawiany również w innych krajach na świecie. Smoczy owoc wygląda przepięknie. Na zewnątrz jest jasnoróżowy lub żółty. Zewnętrzna skóra jest pokryta zielonymi łuskami. Ponadto ma owalny kształt. Miąższ znajdujący się wewnątrz może być różowy lub biały. W tym miejscu znajduje się również mnóstwo malutkich czarnych ziarenek. Zastosowanie smoczego owocu jest szerokie. Można jeść go w naturalnej postaci lub też wykorzystać do przygotowania rozmaitych posiłków i deserów. Zanim przejdziemy do kwestii, gdzie kupić owoc pitaja jak jeść, wspomnijmy o właściwościach odżywczych.

Jakie właściwości ma ten egzotyczny owoc?

Smoczy owoc ma cenne właściwości zdrowotne. Składa się przede wszystkim z wody, więc dostarcza ją do organizmu. Poza tym zawiera białko, które pomaga utrzymać zdrowy i prawidłowy układ pokarmowy. Ponadto jest bogaty w witaminę C, B2 oraz B3. Smoczy owoc zawiera też inne witaminy z grupy B, ale w mniejszych ilościach. Pitaja jest również źródłem minerałów – wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor. Nie brakuje w niej przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy i polifenole. Tym sposobem owoc chroni przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Właściwości tego egzotycznego owocu są bardzo cenne. Jest on źródłem wielu składników odżywczych.

Pitaja ma bardzo łagodny i zarazem delikatny smak. Przypomina mieszankę kiwi, melona i gruszki. We wnętrzu owocu skrywa się miękki, soczysty miąższ. Pestki są zaś chrupiące, podobnie jak pestki granatu. Smocze owoce nie są zbyt słodkie, co daje możliwość szerokiego wykorzystania ich w kuchni. Może być ciekawym dodatkiem do wielu dań. Takim niespotykanym, bardzo charakterystycznym, przykuwającym uwagę.

Jak jeść smoczy owoc?

Pitaja smoczy owoc jak jeść to hasło, pod którym kryje się wiele rad. Aby go zjeść, trzeba umyć, a następnie przekroić owoc na pół i wyżłobić wnętrze. To ta część smoczego owocu najlepiej smakuje. Choć skóra też jest jadalna, ale twarda i ma lekko kwaskowaty smak. Owoc ten świetnie komponuje się również z innymi owocami jak ananas, mango czy kiwi. Można więc przygotować smaczną i wartościową sałatkę owocową z użyciem właśnie tych produktów.

Gdzie kupić owoc kaktusa?

Osoby zauroczone w smoczym owocu nie mają trudności z kupnem. Można go dostać w wielu sklepach z owocami. Głównie w hipermarketach, na działach z owocami egzotycznymi. Są także w typowych warzywniakach. Owoc ten nie jest jednak zbyt tani. Czasem trzeba zapłacić nawet przeszło 30 zł za sztukę. Stąd niewiele osób może pozwolić sobie na to, by go spróbować. Choć naprawdę warto, gdyż ciekawie smakuje pitaja. I nie zapominajmy o wspomnianych powyżej właściwościach.

Doskonały smak pitai, chrupiące czarne nasiona wewnątrz, możliwość dodania do sałatek owocowych i jedzenia w czystej postaci – to tylko niektóre powody, dla których warto kupić smoczy owoc. Cały owoc prezentuje się rewelacyjnie, a jeszcze lepiej smakuje. Choć ma faktycznie wysoką cenę, warto go chociaż spróbować. Zapewne wielu osobom przypadnie do gustu. Ze względu na właściwości odżywcze pitaja coraz częściej pojawia się w wielu przepisach i tym samym daniach.

Pitaja jak jeść, wartości odżywcze, jak smakuje, gdzie kupić?
Pitaja jak jeść, wartości odżywcze, jak smakuje, gdzie kupić?
Materiał Partnera.