Są takie smaki napojów, których nie da się przyrównać do czegoś innego. W świecie herbat i kaw znajdziemy bardzo wiele odmian, które można uznać absolutnie za wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Jedną z takich herbat jest japońska odmiana matcha. Również w naszym kraju od momentu pojawienia się tej herbaty, zyskała ona bardzo duże grono fanów, dla których jest ona obowiązkowym elementem każdego dnia. Herbaty w tym względzie dla wielu osób są tym samym co kawa – nie wyobrażamy sobie często rozpoczęcia dnia bez filiżanki pobudzającej herbaty. A wiedzieć należy, że takie napary są równie mocno pobudzające co wiele mocnych odmian kaw i mogą stanowić ciekawą alternatywę dla małej czarnej.

Skąd wzięła się matcha i dlaczego jest tak wyjątkowa?

Herbata matcha pochodzi z Japonii. To jedyne miejsce, gdzie zielona herbata jest uprawiana w tak absolutnie wyjątkowy sposób. Matcha to herbata zielona, która została sproszkowana. Przed zbiorem rośliny zostają na kilka tygodni okryte i chronione przed słońcem, co znacząco zmienia wszelkie właściwości herbaty. Przede wszystkim również wydobywa z nich znacznie ciemniejszy kolor, sprzyja kumulowaniu wartości odżywczych w krzaku herbaty, a także zapobiega powstawaniu substancji odpowiadających zwykle za gorzki smak.

Parzymy matchę w domu – jak to zrobić?

Przygotowanie tej herbaty nie jest szczególnie trudne, ale będziemy musieli pamiętać o kilku bardzo ważnych krokach, bez których musimy liczyć się niestety z niepowodzeniem. Oczywiście posiadanie oryginalnych akcesoriów jest bardzo przydatne i pozwoli na przeprowadzenie całego rytuału zgodnie ze sztuką, ale również w przypadku, gdy nie posiadamy wszystkich niezbędnych elementów, z powodzeniem poradzimy sobie klasycznymi naczyniami. Odpowiednia woda to 66-78 stopni, a na jedną łyżeczkę herbaty potrzebujemy około 60-70 ml wody. Następnie mieszamy całość specjalną trzepaczką, ale użyć możemy również spieniacza do mleka.

Rozmskauj się w najlepszych herbatach i kawach z całego świata

Dzisiaj spróbowanie bardzo wielu smacznych, ale również egzotycznych kaw oraz herbat jest proste jak nigdy do tej pory. W bardzo wielu sklepach wystarczy jedynie złożenie zamówienia, a wymarzona paczka kawy czy też herbaty dojdzie pod nasze drzwi w bardzo krótkim czasie. Istnieją również sklepy eksperckie takie jak Moyamatcha.com, gdzie zamówimy przepyszną herbatę prosto z Japonii. Tego rodzaju sklepy mają również pewną niewielką, aczkolwiek istotną przy zamówieniach przewagę. Przede wszystkim będziemy bowiem mogli uzyskać tam eksperckie porady od osób, które najczęściej od bardzo wielu lat handlują danym typem herbaty lub kawy.

Matcha – herbata pełna wyjątkowości
Matcha – herbata pełna wyjątkowości
Materiał partnera.