Wybór lodówki jest tak naprawdę kluczowy podczas urządzania mieszkania. Warto ją wybrać zawczasu, na etapie projektowania układu mebli. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie powinna mieć wymiary, rozłożenie półek i technologie, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: lodówka do obudowy czy wolnostojąca?

Najnowsze trendy w urządzaniu kuchni

Jeszcze kilkanaście lat temu lodówka do obudowy była bardzo popularna – urządzenie miało być prawie niewidoczne. Obecnie zaczyna się to mocno zmieniać i lodówki coraz częściej są na widoku. Ładnie prezentują się w nowoczesnych kuchniach oraz w połączeniu z wciąż szalenie popularnymi bielą i szarością.

Z drugiej strony lodówka wolnostojąca czasami po prostu nie pasuje do aranżacji kuchni. Styl klasyczny lub rustykalny wymagają zabudowania, ponieważ dekoracyjne fronty szafek retro nie zawsze dobrze komponują się ze stalą inox czy bielą sprzętów AGD. Dlatego przede wszystkim musisz się zastanowić, jaka lodówka będzie najbardziej pasowała do aranżacji twojej kuchni.

Lodówka do obudowy – wady i zalety

Do największych zalet lodówki do obudowy z pewnością należą szerokie możliwości aranżacyjne. Można ustawić ją niemal wszędzie i będzie pasowała do każdej kuchni – po prostu stworzy z nią całość, idealnie dopasowując się do frontów mebli. Lodówka do obudowy jest niewidoczna, a w kuchniach w stylu rustykalnym czy klasycznym to bardzo istotne.

Z drugiej strony takie rozwiązanie ma także wady, a przynajmniej jedną. Lodówka do obudowy jest nieco mniej pojemna niż wolnostojąca. Obudowa zajmuje sporo miejsca, więc lodówka wolnostojąca o tych samych rozmiarach będzie nieco większa. Jeśli zależy ci na miejscu do przechowywania jedzenia, należy kupić większą lodówkę, a to niestety nie zawsze wchodzi w grę – zwłaszcza w małych kuchniach czasami jest niemożliwe.

Lodówka do obudowy jest przygotowana do zamontowania wierzchniej warstwy drewna czy płyty. To oznacza, że ma bardzo sprawne i świetnie działające systemy wentylacji. Jeśli się na nią zdecydujesz, nie musisz się zastanawiać, gdzie znajdują się wyloty wentylacyjne i w jaki sposób ustawić lodówkę.

Lodówka do obudowy czy wolnostojąca?

Wybierając lodówkę, zwróć uwagę jeszcze na kilka czynników. Lodówka do obudowy może być postawiona przy źródle ciepła, na przykład obok piekarnika. Obudowa najczęściej jest na tyle gruba, że nie ma to znaczenia. Lodówka wolnostojąca z pewnością nie powinna stać przy kuchence czy piekarniku.

Weź pod uwagę także fakt, że lodówki wolnostojące często są wyposażone na przykład w kostkarkę do lodu czy dystrybutor zimnej wody. Część z nich ma specjalne wyświetlacze, dzięki którym możesz kontrolować temperaturę wewnątrz lodówki. Jeśli jednak nie zamierzasz kupić bardzo zaawansowanej technologicznie lodówki, taka do obudowy wydaje się najlepszym, a przynajmniej najbardziej estetycznym rozwiązaniem.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.