Pilsner Urquell, Paulaner, Staropramen, Weihenstephaner czy Budweiser Budvar to znane marki w całej Europie. Nawet ekspertom trudno jest odpowiedzieć na pytanie, które piwo jest lepsze: niemieckie czy czeskie. Gusta, nałogi, przyzwyczajenia i preferencje wśród miłośników piankowego napoju są bardzo różne.

Czeskie czy niemieckie?

Niełatwo jest udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie o czas „wynalezienia” niemieckiego i czeskiego piwa. Co więcej, w odległej przeszłości nie produkowano go ze składników używanych w browarnictwie w XVIII-XXI wieku. Na pierwszą pisemną wzmiankę o piwie podaje się zwykle dwie daty:

  • 993 – w Czechach.
  • 736 – w Bawarii, gdzie produkowano napój jęczmienny.

Bazując na tych danych, niemieckie piwo jest znacznie starsze niż czeskie. To małe historyczne śledztwo sugeruje, że czeskie piwo pojawiło się później niż niemieckie. Nie oznacza to jednak wcale, że jest gorsze od niemieckiego „brata” – po prostu młodszy.

Za co lubimy niemieckie piwo?

Jeśli zapytasz turystów, jaki jest najpopularniejszy napój w Niemczech, to oczywiście odpowiedź brzmi: „piwo”. Niemieckie piwo kojarzone jest zwykle z mocnym pszenicznym bawarskim produktem. Jednak bogactwo niemieckich piw znacznie wykracza poza te najbardziej rozpoznawalne rodzaje.

Wiele osób na wzmiankę o niemieckim piwie od razu wyobraża sobie Bawarczyków z dużymi kuflami. Niemcy są podzielone na wiele krajów związkowych, a Bawaria jest tylko jednym z nich. Ogólnie rzecz biorąc, piwo warzone jest prawie wszędzie w Niemczech. Prawie każdy region ma swój własny browar. Niektóre nazwy piw są podobne do nazw miast. Na przykład jest piwo Erdinger z miasta Erding.

Piwo Hofbräu jest uważane za niemiecki klasyk. Faktem jest, że gdy początkujący piwosze zapoznają się z importowanymi niemieckimi odmianami, zwykle zaczynają od Hofbry. Spośród pięciu największych browarów, Hofbräu jest zawsze reprezentowany na Oktoberfest i znajduje się w pierwszej piątce.

Piwo pszeniczne w Bawarii wszystkich lokalnych gatunków jest przez wielu uważane za najsmaczniejsze piwo w ogóle. Na przykład piwo Paulaner. Oprócz doskonałego połączenia chmielowej goryczki i subtelnego posmaku słodu marka ta charakteryzuje się stałym poziomem jakości niezależnie od miejsca sprzedaży. Inną marką tradycyjnego niemieckiego piwa pszenicznego jest Liebenweiss.

Z kolei Beer Hacker Pschorr Kellerbier, to klasyczny niemiecki lager niefiltrowany (dlatego jest nieco bardziej mętny niż światowy standard klasycznego lagera). Ponadto, w porównaniu do zwykłego światowego lagera, ta niemiecka odmiana jest bardziej gęsta i ciężka. Ma karmelowy posmak ciemnego piwa (lekko palony słód). Więcej na ten temat przeczytasz – https://oalkoholach.pl/a/vxuq,piwo-polskie-czeskie-czy-niemieckie.

Co wyjątkowego ma w sobie czeskie piwo?

W pierwszej połowie XIX wieku na terenie ówczesnego Królestwa Czeskiego obecnie Republiki Czeskiej, ukształtował się gatunek piwa, który dziś nazywa się „czeskim”. Było to możliwe nie tylko dzięki długoletniej tradycji piwowarstwa i wysokiemu poziomowi rozwoju technologicznego, ale także doskonałym warunkom klimatycznym i glebowym do uprawy wysokiej jakości słodu jęczmiennego i chmielu (słynny na całym świecie chmiel żatecki).

Piwo typu czeskiego można określić jako piwo jasne o intensywnym gorzkim smaku o dość ostrym charakterze, z wyraźną pełnią i lekkim zapachem. Ważną cechą charakterystyczną takiego piwa jest brak składników owocowych, estrów i aromatów w smaku i zapachu. Wreszcie piwo typu czeskiego charakteryzuje się wysokim pienieniem i mocą. Wysoką „pijalność” czeskiego piwa uzyskuje się również dzięki niższemu poziomowi fermentacji, który decyduje o niskiej zawartości alkoholu i niższych właściwościach odurzających.

Które piwo wybrać?

Piwoszy interesuje zapewne, czym różni się piwo czeskie od niemieckiego, nie tylko pod względem smaku, ale także metod produkcji. Specjaliści porównują przede wszystkim Bawarię i Czechy. Te sąsiednie regiony mają wiele wspólnego w produkcji piwa. Główna różnica polega na tym, że do produkcji czeskiego piwa – przede wszystkim Pilsner Urquell – używany jest chmiel żatecki. Dzięki temu pieniący się napój jest bardziej wytrawny i mniej słodki z wyczuwalnym chlebowym posmakiem.

Bawaria używa lokalnego chmielu i wód mineralnych. Niemieckie piwo jest nieco słodsze, goryczka utrzymuje się dłużej, a zawartość dwutlenku węgla jest znacznie wyższa.

Eksperci często odwołują się do wskaźników ilościowych, próbując określić, porównując produkcję, gdzie piwo jest lepsze: w Czechach czy w Niemczech. Jednocześnie często zapomina się, że pod względem liczby mieszkańców Niemcy prawie 8-krotnie przewyższają Czechy. Na ziemiach niemieckich są 2063 miasta. W Czechach – 206. Różnice w liczbie browarów i marek są więc całkiem naturalne.

Niemieckie piwo jest reprezentowane przez ponad 5 tysięcy marek, produkowanych jest około 30 odmian. Czeskie piwo ma 16 głównych odmian, marek – ponad 50 (ale jeśli doliczyć te, które należą do minibrowarów – około 130).

Odpowiedź na pytanie, które piwo jest lepsze: czeskie czy niemieckie, zależy również od rozpowszechnienia danego browaru. Niemieckie piwo jest cenione i bardziej znane za granicą. Ta różnica jest szczególnie widoczna w liczbie marek, które otrzymały nagrody w międzynarodowych konkursach.

Które piwo jest najlepsze?
Które piwo jest najlepsze?
Materiał partnera.