Która herbata nie barwi zębów?
Zdrowie

Która herbata nie barwi zębów?

Mamy tylko jeden zestaw zębów (nie licząc mleczaków). Jeśli chcemy, żeby posłużył nam jak najdłużej, musimy o niego odpowiednio zadbać. Z jednej strony jest to oczywiste, ale z drugiej – czy wiesz, że samo szczotkowanie zębów to za mało, żeby utrzymać je w dobrym zdrowiu? Dbanie o zęby to nie tylko higiena i regularne kontrole dentystyczne. Duży wpływ na kondycję naszych zębów ma to, co i jak jemy oraz pijemy. Czy wiesz, co jeść i co pić, żeby dbać o zęby?

Jakie produkty szkodzą zębom?

Intuicyjnie na myśl przychodzą nam słodycze. Zawarte w nich cukry to najlepsza pożywka dla zamieszkujących naszą jamę ustną bakterii. Namnażające się bakterie produkują kwas, a ten z kolei jest bezpośrednią przyczyną próchnicy. Problemem jest też oblepianie zębów przez różnego rodzaju ciągnące się karmelki czy suszone owoce albo słodkie napoje. Na drodze do pięknego, naturalnego uśmiechu mogą też stanąć takie produkty, jak czerwone wino albo kawa. Oba znane są ze swoich właściwości barwiących zęby. Jeśli nie możemy ich uniknąć, postarajmy się zatem chociaż ograniczyć ich ilość, a po spożyciu dokładnie umyjmy zęby.

Czy herbata jest szkodliwa dla zębów?

A co z herbatą? Z jednej strony wiele słyszy się o jej prozdrowotnych właściwościach. Herbata łagodnie pobudza, wspomaga układ krążenia i układ trawienny, działa antyoksydacyjnie i bakteriobójczo, posiada szereg witamin, a także, dzięki zawartości fluoru, herbata pomaga w walce z próchnicą. Z drugiej strony zaś docierają do nas informacje o tym, że herbata przebarwia zęby. To jak to w końcu jest z tą herbatą? Czy herbata pomaga czy szkodzi na zęby?

Jaka herbata najbardziej szkodzi na zęby?

Żeby uchronić swoje zęby przed niekorzystnym działaniem herbaty, warto pamiętać o prostej zasadzie: im ciemniejsza herbata, tym bardziej szkodliwa dla naszych zębów. Jeśli herbata zostawia osad na kubku, możesz być pewna, że zostawi go też na Twoich zębach. Dzieje się tak ze względu na garbniki (taninę), które obok szeregu swoich pozytywnych właściwości, takich jak wspieranie układu odpornościowego, działanie przeciwalergiczne, łagodzenie podrażnień czy działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, także powodują przebarwienia. Najbardziej zatem niekorzystnie na zęby wpływa herbata czarna. Również czerwona czy zielona herbata może zostawiać osad. Nie bez winy pozostają herbatki owocowe – szczególnie te z ciemnych owoców, jak porzeczki czy jagody, albo inne mieszanki herbat zawierające kwasy owocowe.

Jaka herbata najlepiej poprawia kondycję zębów?

Bezsprzecznie najbardziej o Twoje zęby zadba herbata biała. Biała herbata jest najmniej przetworzona – jej liście zbierane są na tyle wcześnie, że nie zdążyły jeszcze wytworzyć chlorofilu (czyli barwnika), a następnie poddawane jedynie suszeniu. Ze wszystkich herbat to właśnie biała herbata jest najzdrowsza dla zębów, ponieważ zawiera najmniej teiny, dzięki czemu ogranicza gromadzenie się kamienia nazębnego. Zawarte w białej herbacie naturalne fluorki wzmacniają szkliwo. W dodatku biała herbata łagodnie wspomaga proces wybielania zębów.

Jak pić herbatę, żeby nie barwiła zębów?

Nie, nie przez rurkę. ? Choć taka opcja też jest możliwa i pewnie miałaby dużą skuteczność. Jak to zrobić, żeby cieszyć się filiżanką ulubionego, gorącego naparu i jednocześnie nie martwić się o stan swojego uzębienia? Bardzo prosto! Wystarczy pić herbatę z umiarem. Jeśli będziesz trzymać się zalecanych dziennych dawek (czyli do około 5 filiżanek ) i będziesz pamiętać o higienie jamy ustnej, Twój uśmiech na długo pozostanie naturalny. A gdzie kupić dobrą herbatę? Tylko w dobrej herbaciarni.

Która herbata nie barwi zębów?
Która herbata nie barwi zębów?
Materiał partnera.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michał
6 marca 2023 12:54

pije barddzo duzo herbaty, jak zobaczyłem ze zęby mi ciemnieją zainwestowałem w porządną szczotkę do zębów z philipsa, wybielającą pastę jakieś paski wybielające i teraz mam uśmiech prawie tak biały jak wiśniewski 😀