Owoce i warzywa to jedne z podstawowych produktów, które powinny znaleźć się w naszej diecie niemal w każdym posiłku. Jednak jak rozplanować nasze posiłk,i by nasza dieta była zbilansowana i zdrowa, a jednocześnie jeść dużo warzyw i owoców niezależnie od pory roku?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • kiedy warto jeść owoce
  • do jakich posiłków warto dodawać owoce
  • dlaczego spożywanie owoców dobrze wpływa na nasze samopoczucie

Owoce i warzywa są podstawą naszego jadłospisu i warto umieszczać je w jak największej ilości posiłków w ciągu dnia. Pamiętajmy też, że warzywa i owoce mogą być także doskonałą przekąską, nie tylko częścią posiłku. Owoce dostarczają nam odpowiednich składników mineralnych (witamin oraz mikroelementów). Niestety w naszej szerokości geograficznej często trudno jest o świeże warzywa i owoce, szczególnie w okresie zimowym.

Jednak z powodzeniem możemy wspierać się sprowadzanymi z innych części świata owocami takimi jak ananas, awokado, banany czy pomarańcze. Możemy także kupować mrożone owoce i pić z nich kompoty, bądź piec ciasta. Sposobów na jedzenie owoców w ciągu dnia  pod różnymi postaciami o każdej porze roku jest kilka.

Jak kompletować nasze posiłki tak, by jedzenie owoców było częścią doskonale zbilansowanej diety?

Jak już wspominaliśmy, owoce warto jeść kilka razy w ciągu dnia. Mogą być zarówno przekąską jak i częścią konkretnego posiłku. Na przykład do śniadania możemy z powodzeniem dodać owoc do owsianki bądź kaszy jaglanej z jogurtem lub płatków śniadaniowych. Możemy także uznać, że oprócz jajecznicy i chleba do damy do naszego śniadaniowego zestawu owoc.  Owoce na śniadanie to idealne rozwiązanie, ponieważ rano enzymy trawienne są najbardziej aktywne, co zapewnia szybkie strawienie posiłku bez ryzyka odłożenia zbędnej tkanki tłuszczowej. W przypadku obiadu owoce mogą być dodatkiem w postaci deseru. Na podwieczorek z powodzeniem także możemy jadać owoce pod wieloma postaciami. Z kolei jeść owoce wieczorem jest niewskazane, ponieważ nadmiar cukrów może odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego najlepiej jeść owoce we wcześniejszych posiłkach.

Problemem może być jedynie to, skąd te owoce wziąć. O ile w sezonie letnim i wiosennym możemy z powodzeniem korzystać z polskich upraw truskawek, borówek amerykańskich, jagód, malin, czereśni, wiśni, poziomek, śliwek, a na jesieni także z jabłek i przetworów z dyni.

To w okresie zimowym może być to jednak nieco trudniejsze. W zimie warto więc skorzystać m. in. z mrożonek. W okresie zimowym warto także jeść owoce sprowadzane z zagranicy: banany, pomarańcze, ananasy, awokado oraz inne. Dzięki temu przez cały rok mamy dostęp do owoców, które dobrze wpływają na naszą przemianę materii, są elementem zdrowej i zbilansowanej diety, a także dostarczają nam niezbędnych witamin oraz błonnika.

Kiedy jeść owoce i warzywa? Czym kierować się przy wyborze owoców?

Wybierając nasze owoce do posiłku warto kierować się nie tylko naszymi ulubionymi smakami, ale i naszym zdrowiem. Jeśli mamy określoną dietę z powodu chorób przewlekłych warto zwracać uwagę na indeks glikemiczny. Owoce mają bowiem ten indeks bardzo zróżnicowany. Do owoców o niskim indeksie glikemicznym należą między innymi maliny, ale już na przykład banany charakteryzują się wysokim. Dlatego jeśli na coś chorujemy i musimy mieć wysoko specjalistyczną dietę, warto konsultować z lekarzem dobór odpowiednich owoców w odpowiednich ilościach, dopasowanych do naszego jadłospisu na diecie.

Jeśli jednak nie mamy takich ograniczeń możemy po prostu decydować o zakupie owoców sezonowych bądź kupować takie owoce jakie lubimy, niezależnie od tego czy są one owocami sprowadzanymi czy owocami sezonowymi, które aktualnie kupimy w sklepie. Ponadto dzięki szeroko zakrojonej sprzedaży w Internecie owoce i warzywa możemy kupić bezpośrednio od rolników bądź z internetowych sklepów z warzywami i owocami, gdzie kupimy większe ilości warzyw i owoców bezpośrednio od wytwórców w bardzo atrakcyjnych cenach.

Takie sklepy z warzywami i owocami online to świetna sprawa, jeśli chcemy zrobić nasze zakupy dla większej ilości osób w bardzo niskiej cenie. Gdy mamy ochotę zjeść owoce, nie krępujmy się. Zalet jedzenia owoców jest zdecydowanie więcej niż wad.

Kiedy warto jeść owoce
Kiedy warto jeść owoce
Materiał partnera.