Jak zrobić biszkopt?
Poradniki

Jak zrobić biszkopt?

Biszkopt jest niezwykle prostym i delikatnym ciastem. Choć wydaje się trudny, to są to tylko pozory. Należy jednak ściśle przestrzegać kilku zasad aby pieczenie nie zakończyło się porażką. Oto zasady jak zrobić biszkopt.

Biszkopt – składniki

Wszystkie składniki biszkoptu muszą być w takiej samej temperaturze, tzn. temperaturze pokojowej. Mieszanie ze sobą składników o różnych temperaturach, szczególnie dodawanie do masy składników zimnych powoduje obniżenie temperatury całości, co sprawi, ze całość nie zdąży się upiec (ta zasada nie dotyczy ciast kruchych). Złota proporcja składników to 30 g mąki i 30 g cukru na jedno jajko. Zbyt mała ilość cukru nie ustabilizuje piany i biszkopt opadnie.

Biszkopt – jak przygotować

Tajemnica nieopadającego puszystego biszkoptu tkwi w prawidłowo ubitych jajach. Podczas ich ubijania wtłaczamy do masy powietrze, które odpowiedzialne jest za rośnięcie biszkoptu w piekarniku, bez potrzeby dodawania proszku do pieczenia.

Metody łączenia białek i żółtek są różne, najważniejsze jest jednak prawidłowe ubicie piany z białek i cukru. Piana musi być sztywna, cukier dodajemy do niej powoli, małymi partiami, po każdym dodaniu ubijając dokładnie do rozpuszczenia cukru. Możemy ubić pianę z białek i całości cukru a następnie dodawać po jednym żółtku. Można też podzielić cukier na pół i część ubić z żółtkami na puszystą masę, a część z białkami i wtedy wymieszać.

Mąka powinna być dodawana bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć struktury ciasta. Należy dodawać ją w partiach, delikatnie mieszając łyżką lub rózga kuchenną. Nie wolno miksować ani długo mieszać, tylko do wchłonięcia się mąki. Do biszkoptu oprócz mąki możemy dodawać orzechy, a nawet startą czekoladę, zasada delikatnego mieszania pozostaje taka sama.

Biszkopt – rodzaje

Są również biszkopty z niewielkim dodatkiem masła. Należy je dodawać na samym końcu, po mące. Masło dodajemy rozpuszczone, wystudzone do temperatury pokojowej.

Biszkopt – pieczenie

Podczas pieczenia nie wolno uchylać drzwiczek piekarnika, aby nie obniżać temperatury. Można to zrobić dopiero kiedy minie wyznaczony czas pieczenia – żeby sprawdzić, czy nie trzeba piec go dodatkowych kilka minut.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze