Tak naprawdę sposób wykorzystania ziół i przypraw w kuchni jest kwestią smaku i wyobraźni. Nie ma żelaznych reguł, kiedy stosować dane zioło, oraz do czego nie wolno go dodać. Wszystko zależy od tego, czy dane zestawienie smakowe nam odpowiada, czy nie. Klasyka często jest wynikiem po prostu szerokiego rozreklamowania danego połączenia.

Przyjęło się, że klasyczne połączenia to np. pieczarki i estragon, pomidory i bazylia, tymianek i pieczony kurczak, nasiona jałowca i dziczyzna oraz jabłka i cynamon. Nic nas jednak nie ogranicza.

Stosując zioła i przyprawy w kuchni warto pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią nam sukces kulinarny. Oto one.

  • Suszone zioła mają intensywniejszy smak i aromat, ale część wonnych olejków eterycznych zostaje zachowana w nieco odmiennych proporcjach niż w świeżych ziołach w związku z tym zioła suszone pachną i smakują trochę inaczej niż świeże. Do innych celów się te je wykorzystuje.
  • Świeże zioła warto dodawać do potraw surowych jak sałatki, sosy typu pesto i winegret oraz do ozdabiania potraw, ewentualnie dodawać pod koniec gotowania jak też do marynat.
  • Zioła suszone są dobre do marynowania, duszenia, dłuższego gotowania (ale nie wszystkie), gdzie będą miały czas oddać aromaty oraz przyjmą wodę i nie będą „drapiące”.
  • Jeśli używamy suszonych ziół to warto przed dodaniem ich do potrawy energicznie rozetrzeć je w dłoniach. Ciepło i tarcie powodują uwolnienie olejków eterycznych i intensywniejszy aromat. Przyprawy przed dodaniem ich do potrawy powinny być uprażone np. ma suchej patelni. Zasada jest taka sama jak w przypadku ziół – chodzi o ich ogrzanie i uwolnienie aromatu. Również smak uprażonych przypraw jest intensywniejszy.

Część ziół i przypraw dodawana jest do potraw nie tylko z uwagi na aromat, ale na pewne specyficzne właściwości. I tak kminek dodaje się do potraw wzdymających, jak te na bazie roślin strączkowych, cebuli, kiełbas.

Cynamon z kolei dodany do potraw mięsnych z czosnkiem (szczególnie w kuchni orientalnej) niweluje nieświeży oddech. Majeranek również łagodzi ciężkostrawne potrawy mięsne.