Wzbogaca smak kuchni i jest znany ze swoich zdrowotnych właściwości – mowa o czosnku, który jest niezastąpiony w jesiennych, rozgrzewających daniach. By jednak czosnek na długo zachował swoją świeżość, trzeba wiedzieć jak prawidłowo go przechowywać.

Czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem, ponieważ słynie ze skuteczności w walce z jesiennymi przeziębieniami, a także zawiera wiele cennych składników i witamin. Ponadto roślina ta doskonale sprawdza się także w kuchni, dzięki swojemu niepowtarzalnemu, intensywnemu smakowi i aromatowi. Warto wiedzieć, że czosnek może zachować swoje właściwości na długo, jednak wymaga odpowiedniego przechowywania. Po czym poznać, że jest dojrzały i świeży? Jego główka powinna być twarda bez widocznych i przebijających się kiełków. Z kolei, po obraniu dobre do spożycia ząbki charakteryzują się białą barwą. Kupowane na zapas pęczki tej rośliny nie powinny być przechowywane luzem w kuchni, gdzie czosnek szybko obeschnie i straci swoje wartości odżywcze. Lepszym miejscem będzie spiżarnia, jednak w tym pomieszczeniu pod wpływem światła i wilgoci czosnek może zacząć kiełkować. Nie służą mu także niskie temperatury, który powodują, że zmienia smak i konsystencję. Lepiej unikać także jego zamrażania. Alternatywą są natomiast specjalne pojemniki do przechowywania czosnku, w których roślina może przeleżeć nawet kilka tygodni i na długo zachowuje swoją świeżość.

Pojemnik do przechowywania czosnku – jaki wybrać?

Chcąc mieć czosnek zawsze pod ręką np. podczas gotowania w kuchni, można postawić na lekki, plastikowy pojemnik do przechowywania czosnku, w którym można pomieścić zarówno całą główkę, jak i pojedyncze ząbki tej rośliny. Tego rodzaju pojemniki przyciągają wzrok nowoczesnym designem i mogą jednocześnie pełnić także rolę estetycznego, kuchennego gadżetu.

Designerski dodatek do kuchni

Jeszcze dłuższą świeżość zapewni gliniany pojemnik na czosnek. Jest odrobinę masywniejszy od plastikowego modelu, jednak posiada zamykane wieko, a także otwory wentylacyjne, dzięki czemu wnętrze jest przewiewne i jednocześnie nie daje roślinie dostępu do światła. Równie praktyczne są także ceramiczne pojemniki na czosnek, które posiadają właściwości pochłaniające wilgoć. Klasyczne wzornictwo sprawia także, że są to uniwersalne gadżety, które pasują do wystroju każdej kuchni.

Jak długo można przechowywać czosnek?

Odpowiednio dobrany pojemnik na czosnek pozytywnie wpłynie na organizację pracy w kuchni, a także pozwoli utrzymać świeżość rośliny nawet do dwóch miesięcy. Chcąc wykorzystać czosnek jako materiał siewny, należy przechowywać go w pojemniku w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 0 stopni Celsjusza. W takich warunkach czosnek może być przechowywany nawet do 10 miesięcy. Szeroki wybór pojemników na czosnku można znaleźć w sklepach internetowych.

Artykuł sponsorowany, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.