Jak przygotować mięso
Poradniki

Jak dobrze przygotować mięso?

Przygotowanie smacznej potrawy z mięsa wymaga pewnego kunsztu i znajomości zasad jego przechowywania i obróbki.

Jak przechowywać mięso?

Mięso zakupione w sklepie świeże można przechowywać w lodówce w temperaturze 2-5 ºC do trzech dni. Powinno znajdować się na innej półce lodówki niż pozostała żywność, tak aby nie mieć z nią kontaktu. Mięso pakowane przechowujemy w lodówce do daty widocznej na opakowaniu.

Jak przygotować mięso?

Generalnie obróbka cieplna mięsa zależy od jego rodzaju, delikatności i smaku. Również zasady wartościowej obróbki wpływają na zdrowotność dania. Najszlachetniejsze i najzdrowsze mięsa to te wędzone na zimno i dojrzewające surowe, następnie wędzone na gorąco i dojrzewające gotowane, dalej plasują się gotowane i pieczone, na końcu zaś smażone.

Mięso przeznaczone do pieczenia najlepiej wstępnie obsmażyć w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu będzie ono chrupiące z zewnątrz, a w środku pozostanie soczyste. Technika obsmażania sprawdza się również przed duszeniem. Z obsmażaniu chodzi o to, aby dzięki wysokiej temperaturze zamknąć w mięsie wszystkie soki i ściąć białko, by nie wypływało podczas przyrządzania, a całość nie była sucha.

Mięso pieczone należy podczas tego procesu kilkakrotnie obrócić i podlewać sokiem sokiem znajdującym się na dnie naczynia, aby nadmiernie nie wysychało. Natomiast po upieczeniu dobrze jest dać mięsu „odpocząć” kilka minut, z mięsa krojonego zaraz po wyjęciu z piekarnika wypłyną wszystkie soki.

Również do smażenia, mięso kładziemy zawsze na gorący tłuszcz, ponieważ wtedy białko ścina się i nie wypływa z mięsa. Mięso na wywar wkładamy do zimnej wody, a np. na pulpety gotowane – do gorącej.

Marynowanie w przyprawach sprawia, że mięso kruszeje. Drób dla uzyskania kruchości warto zamarynować w jogurcie lub mleku. Smak i konsystencję poprawiają też octy, które jednocześnie ścinają białko w surowym mięsie.

W przypadku podrobów solimy je dopiero po przyrządzeniu, w przeciwnym wypadku będą twarde. To samo dotyczy wołowiny. Solimy ją na końcu.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze