Przez bardzo długi czas kojarzyłem imbir głównie z orientalnymi potrawami- kuchnia indyjska, japońska, chińska. Jednak poczytałem trochę i już wiem dlaczego imbir jest zdrowy i warto go jeść – a właściwie stosować jako dodatek do różnych potraw.

Ze względu na swój specyficzny smak i ostrość, imbir jest głównie stosowany jako przyprawa do wielu potraw.

Jak sami się przekonacie, właściwości imbiru to nie mit – sprawdzają się, musicie tylko zacząć go stosować.

Dlaczego imbir jest zdrowy

  • Wspomaga trawienie – soki zawarte w korzeniu przyśpieszają działanie soków żołądkowych, dzięki czemu potrawy są trawione znacznie szybciej
  • Redukuje i łagodzi mdłości – w związku z tym jest polecany kobietom w ciąży
  • Poprawia koncentrację – substancje zawarte w imbirze pobudzają krążenie krwi, przez co nasz mózg staje się lepiej ukrwiony i poprawia się nasz koncentracja
  • Rozgrzewa – idealny jako dodatek do herbaty na zimowe wieczory
  • Redukuje cellulit – jest wykorzystywany w kosmetyce, jako środek wspomagający ukrwienie komórek, przyśpieszający spalanie tłuszczu i redukujący niepożądany cellulit.
  • Leczy przeziębienia – zawiera spore ilości substancji przeciw zapalnych, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z przeziębieniami

W jakiej postaci jeść imbir

Imbir to przede wszystkim idealny dodatek do wielu potraw. Na sklepowych pułkach kupimy go w postaci mielonej, marynowanej i jako świeży korzeń.

Posiada on w sobie najwięcej olejków eterycznych, aniżeli ten w wersji sproszkowanej i jest idealny do owoców morza, wieprzowiny i potraw, którym chcemy nadać ostrości.

W postaci zmielonej świetnie będzie pasował jako przyprawa do ciast, ciasteczek i wszelkiego rodzaju deserów. Natomiast marynowany imbir to nieodłączny składnik każdego sushi.

 

Mam nadzieję, że Was przekonałem do tego, abyście w swojej kuchni zaczęli stosować imbir jako przyprawę.