Dlaczego warto pić wino?
Poradniki

Dlaczego warto pić wino?

Czy wiecie, dlaczego warto pić wino? Powód jest bardzo prosty – ten rodzaj alkoholu przedłuża życie. Mitem nie jest fakt, że wypicie jednego kieliszka dziennie spowalnia proces starzenia.

Dowiodły tego niezbicie badania przeprowadzane na myszach. U gryzoni zaobserwowano: zmniejszenie się stanów zapalnych w organizmie, poprawienie gęstości kości i koordynacji ruchowej, zwiększenie elastyczności naczyń, obniżenie poziomu cholesterolu i zahamowanie rozwoju zaćmy. Długość życia wzrosła średnio o 26%.

Przeczytaj także: Ile wina można wypić?

Wszystko to za sprawą zawartego w winie resweratrolu, który wprawdzie nie został jeszcze zbadany na ludziach, ale naukowcy wiążą z nim spore nadzieje. Najwięcej resweratrolu zawiera wino czerwone – w winie białym jest go już 5 razy mniej. Należy też zwrócić uwagę na szczep winogron – najwięcej korzystnej substancji jest w szczepie Pinot Noir, a zdecydowanie mniej w Cabernet Sauvignon.

Czy wiesz jak wykorzystać: Alkohol w kuchni

Resweratrol zapobiega również jeszcze jednemu – niweluje niekorzystne konsekwencje siedzącego trybu życia. Tu znowu przeprowadzono badania na gryzoniach. Grupa szczurów trzymanych w bezruchu, ale karmionych paszą z dodatkiem resweratrolu zachowała gęstość kości oraz masę i siłę mięśni.

Druga grupa – również przebywająca w bezruchu, ale będąca na diecie (bez resweratrolu), straciła kondycję i siłę.

Sprawdź przepis na: Grillowane żeberka na słodko

Lecznicza dawka to 1 kieliszek dziennie dla kobiet i 2 dla mężczyzn. Uwaga! Co za dużo, to niezdrowo! Według WHO alkohol to sprawca aż 1.8 mln zgonów rocznie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze