diety odchudzajace
Dieta

Diety odchudzające

Pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest wbrew pozorom sprawą prostą. W czasopismach i w internecie opisywane jest mnóstwo rodzajów diet odchudzających, opartych na rozmaitych zasadach.

Można zatem wybrać dietę dostosowaną do naszego gustu kulinarnego, zdrowia, możliwości itp., ale opinie o nich są bardzo zróżnicowane. Te, które jedni uznają za skuteczne, są krytykowane przez innych, którym nie pomogły. Nie istnieje zatem jedna uniwersalna dieta odchudzająca, która pomoże pozbyć się kilogramów każdemu bez wyjątku. Wynika to z różnic w metabolizmie, przebytych chorobach, a nawet nawykach żywieniowych ludzi. Istnieje jednak szereg zasad, które, jeśli są elementami danej diety, powinny być skuteczne.

Diety odchudzające – zasady

Głównym zadaniem diet odchudzających jest pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Nie jest to jednak proste. Wykorzystywanie głównych składników odżywczych przez nasz organizm jest skomplikowane. Składnikiem, który zamienia się w naszym organizmie w tkankę tłuszczową jest cukier. Jest on nazywany szybkim źródłem energii, ale to tylko pół prawdy. To tłuszcz jest w pierwszej kolejności wykorzystywany jako szybkie źródło energii. Cukier natomiast jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej i wykorzystywany w „trudnych czasach”, czyli kiedy brakuje energii. Jeśli zatem nasza codzienna dieta obfituje w duże ilości prostych węglowodanów, większe niż możemy wykorzystać (wykorzystuje je głównie mózg i inne narządy), a przy tym jest bogata w tłuszcz, to efektem tego jest odkładanie się w naszym ciele tkanki tłuszczowej. Ten typ żywienia jest niestety najpopularniejszy. Żeby zatem schudnąć, należy zmienić proporcje przyjmowanych składników odżywczych.

Najważniejsza przy stosowaniu diet odchudzających jest rozwaga ponieważ niewłaściwie zbilansowana dieta, stosowana choćby przez krótki czas może łatwo przyczynić się do upadku na zdrowiu. Poszczególne diety posiadają własne zasady odnośnie dopuszczalnych do jedzenia produktów, przy czym niektóre z nich są dość monotonne lub niezwykle restrykcyjne i narażają nasz organizm na niedobory witamin i minerałów.

Dodatkowo główna zasada wielu diet odchudzających, czyli ograniczenie ilości spożywanych kalorii, choć może ostatecznie prowadzić do schudnięcia, to przy źle zbilansowanej proporcji składników odżywczych może nam zaszkodzić.

Czy diety odchudzające rzeczywiście nam służą?

Diety odchudzające narażają tych,którzy je stosują na efekt jo-jo. Dzieje się tak ponieważ diety odchudzające, ze względu na swoją specyfikę, nie mogą być stosowane długofalowo, w efekcie więc, osoby je stosujące po zakończeniu diety i osiągnięciu założonej wagi powracają do starego sposobu odżywiania i z powrotem tyją. Dieta odchudzająca to zatem środek doraźny, a najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych.

Zrzucenie zbędnych kilogramów najlepiej zatem przeprowadzić zmianą stylu żywienia, nie zapominając przy tym o ruchu, który jest nieodłącznym elementem każdej diety.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze