Pierre Dukan, lekarz i autor najsłynniejszej diety proteinowej uważa, że zaproponowany przez niego sposób odżywiania jest nie tylko skuteczny przy utracie kilogramów, ale też nie posiada efektu jo-jo oraz może być stosowany długoterminowo. Czym zatem jest dieta Dukana?

Jest to rodzaj diety niskowęglowodanowej, a jednocześnie wysokobiałkowej i niskotłuszczowej. Oznacza to, że głównymi składnikami posiłków są produkty będące źródłem białka, pod warunkiem, że jednocześnie są one ubogie w tłuszcz. Mamy zatem do wyboru spożywanie różnych rodzajów chudych mięs, wędlin i ryb, niskotłuszczowego nabiału oraz białek jaj. Wymienione produkty stanowią bazę diety. Jej uzupełnieniem są produkty węglowodanowe, ale tylko w postaci warzyw, są one bowiem źródłem niezbędnych enzymów i witamin, a przy tym, spośród produktów węglowodanowych zawierają stosunkowo niedużo cukrów w przeliczeniu na 100 g. Dla przykładu 100 g mąki lub makaronu zawiera średnio ok 75 g węglowodanów a 100 g, natomiast marchewka, brokuły czy fasolka – ju tylko średnio 4-5 g / 100.

Dieta Dukana – zasady

Dieta podzielona jest na cztery fazy – każda o innej charakterystyce i skomponowaniu produktów dozwolonych do spożywania, innym czasie trwania i innych skutkach dla funkcjonowania organizmu.

Etap pierwszy, nazywany „fazą uderzeniową” pozwala jedynie na spożywanie białek, trwa około tygodnia i jej zadaniem jest przestawienie organizmu na spalanie tłuszczu, które jest wynikiem dużego zapotrzebowania energetycznego w procesie trawienia białka.

Faza druga – równowagi –  wprowadza do menu dodatek warzyw, ale tylko co drugi dzień trwania tej fazy. Tę fazę kontynuujemy sami, aż do momentu stracenia przez nas pożądanej liczby kilogramów.

Kolejnym etapem jest utrwalenie osiągniętej przez nas wagi, najbardziej zróżnicowane pod względem dozwolonych do spożycia produktów.

Wreszcie, faza stabilizacji pozwalająca na kontynuowanie wygodnego dla nas sposobu żywienia bez obawy ponownego przybrania na wadze pod warunkiem przestrzegania zasady spożywania jeden raz w tygodniu tylko produktów białkowych.

Uzupełniającym, ale jednocześnie kluczowym elementem diety jest spożywanie znacznych ilości wody regulującej proces trawienia przy znikomym spożywaniu innych produktów w początkowym etapie diety.

Dieta Dukana a ryzyko powikłań

Dieta Dukana, podobnie jak inne diety odchudzające, ze względu na swoją specyfikę jest dedykowana do stosowania dla ograniczonej kategorii osób. Wynika to z tego, że, podobnie jak inne diety wysokobiałkowe, jej rygorystyczne stosowanie powoduje stan określany w fachowej literaturze jako ketoza.

Oznacza to, że w organizmie, który przestawił się na spalanie tłuszczów w wyniku braku energii z węglowodanów, zaczynają powstawać uboczne związki tego spalania – ciała ketonowe. Ich długotrwałe utrzymywane się w organizmie może wywoływać uszkodzenia nerek.

Jak wartościowa jest dieta Dukana?

Sam autor diety twierdzi, że ten sposób żywienia, od jego ostatniej fazy, może być stosowany praktycznie dożywotnio, oczywiście pod warunkiem nienagannego stanu zdrowia. Jeśli zatem dbamy o swój organizm i regularnie kontrolujemy się u lekarza to tak długo, jak czujemy się dobrze na diecie Dukana, nie ma powodu aby z niej rezygnować.