Wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić poranka bez filiżanki świeżo zaparzonej kawy. Staje się to wręcz naszym rytuałem, dzięki któremu jesteśmy gotowi na wyzwania kolejnego dnia.

Niektórzy zadowalają się tylko tą jedną filiżanką dziennie, inni potrzebują jej więcej. Rekordziści piją nawet kilka filiżanek kawy każdego dnia. Niestety tak duża ilość kawy może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Lekarze bardzo często powtarzają, że należy ograniczyć picie kawy do minimum, ponieważ w jej składzie występuje kofeina, która jest odpowiedzialna za występowanie takich chorób ja nadciśnienie czy choroby serca. Jednak tak naprawdę kawa jest napojem pełnym sprzeczności.

Przede wszystkim w piciu kawy należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nie powinien być to nasz główny napój w ciągu całego dnia,  ale jeśli dziennie będziemy pili maksymalnie dwie filiżanki kawy dziennie (najlepiej palonej) to zdecydowanie nic nam nie grozi. Wręcz przeciwnie, kawa w małych ilościach może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Należy pamiętać o tym, że w skład kawy wchodzi nie tylko znana wszystkim kofeina, ale także inne substancje. Jedną z nich jest witamina P, dzięki której nasz organizm lepiej przyswaja wchłanianie witaminy C. Oprócz niej w kawie znajdziemy również witaminy z grupy B, które mają bardzo dobry wpływ na nasz układ nerwowy. Warto również zwrócić uwagę na to, że w kawie znajdziemy
antyoksydanty, które mogą zmniejszyć ryzyko występowania takich chorób jak Alzheimer, czy rak skóry.

Bez obaw po kawę powinny sięgać osoby chorujące na astmę. Kawa rozkurcza drogi oddechowe, dzięki czemu łatwiej się nam oddycha.

Jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze to powinieneś uważać na ten napój. Zdecydowanie nie powinieneś pić go zbyt wiele, ponieważ kawa podnosi ciśnienie krwi w ludzkim organizmie. Jeśli jednak, nie potrafisz sobie wyobrazić poranka bez filiżanki świeżo zaparzonej kawy, to dobrym sposobem, na złagodzenie jej działania będzie dodanie do niej śmietanki lub mleka. Dzięki temu nawet w przypadku nadciśnienia jedna filiżanka dziennie nie powinna być problemem.

Kawa, jak praktycznie wszystko co obecnie spożywamy, ma zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Pamiętajmy, że jak we wszystkim, tak też z piciem kawy najważniejszy jest umiar. Osoby, które piją więcej niż dwie filiżanki dziennie powinny postarać się ją ograniczyć. Jeśli po wypiciu kawy nie możesz zasnąć, to zrezygnuj również z picia jej w porach wieczornych. Pamiętaj jednak, że jedna filiżanka dziennie kawy wysokiej jakości z pewnością nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie.