Chociaż w zdecydowanej większości przypadków, gdy słyszymy lub mówimy o przejściu na dietę, mamy na myśli odchudzanie. Pomimo, że dieta określa ogólnie każdy plan żywieniowy, a etymologia tego słowa sięga jeszcze głębiej i wskazuje na zalecany sposób życia, to utarło się przekonanie, że jeśli ktoś jest na diecie to się odchudza. Jest to oczywiście prawdą, jednak w dużej mierze uproszczoną. Dieta może być rozmaita, a w zależności od naszej sytuacji, będzie się ona po prostu różniła.

Tak jak może być dieta odchudzająca, tak też może być dieta na “przytycie”, a w zasadzie na budowę masy ciała. Jednak jeszcze węższym znaczeniowo zakresem, będzie dieta na budowę masy mięśniowej. Chociaż dieta powinna być opracowywana indywidualnie, ponieważ właśnie wtedy będzie ona najbardziej skuteczna, bezpieczna i po prostu zdrowa, to można wskazać kilka jej kluczowych części składowych, które każda (przynajmniej większość) diet na budowę masy mięśniowej, będzie w sobie zawierać.

Podstawowe zasady diety na budowę masy mięśniowej

Absolutną podstawą będzie tzw. nadwyżka kaloryczna. Tak jak przy diecie odchudzającej niezbędny jest deficyt kalorii, tak w przypadku budowy masy mięśniowej musimy zaopatrzyć organizm w większe ilości jedzenia, niż wynosi zalecane dzienne spożycie. Dzięki temu stwarzamy warunki w organizmie do rozwoju masy mięśniowej. Jednak bardzo istotne jest to, aby była to pełnowartościowa nadwyżka kaloryczna. W przeciwnym razie zamiast budować masę mięśniową będziemy po prostu przybierać na masie ciała, niestety w zdecydowanej większości tej tłuszczowej, nawet przy odpowiednich treningach.

Stąd też tak popularne są różnego rodzaju odżywki na masę. Białko, gainery, bulki, kreatyny, aminokwasy. Możliwości jest mnóstwo, a to na co się zdecydujemy zależeć powinno od naszej indywidualnej sytuacji. Tego jaką posiadamy dietę, sytuację wyjściową itp. Być może w Twojej diecie brakuje węglowodanów, a wtedy warto rozważyć zastosowanie gainera. Natomiast gdy problemem są proteiny, rozwiązaniem będzie odżywka białkowa. W sklepie z odżywkami i suplementami na pewno znajdziesz wszystko, czego będzie potrzebował do budowy masy mięśniowej.

Budowa masy mięśniowej? Rozważ wykorzystanie kreatyny

Kreatyna jest jedną z najbardziej popularnych odżywek treningowych, z jakimi możesz się spotkać. Jest rozpowszechniana przede wszystkim jako suplement diety dla osób, które chcą zwiększyć efektywność budowania swojej masy mięśniowej, jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. Kreatyna wpływając na odnowę cząstek ATP w mięśniach, ma wpływ na szybszą regenerację organizmu po treningu, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, a także ogólnie zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Jej działanie zostało dokładnie przebadane naukowo i jest to prawdopodobnie najlepiej przebadana odżywka treningowa dostępna na rynku.

Zatem jeśli jesteś w trakcie budowania masy mięśniowej i jeszcze nie rozpocząłeś suplementacji kreatyny, naprawdę warto to rozważyć. Argumentem przemawiającym za jej skutecznością są m.in. całe rzesze osoby, które są zadowolone z efektów suplementacji. Jednak dlaczego jest to takie istotne? 

Kreatyna występuje naturalnie w organizmie człowieka, jednak w bardzo małych ilościach, podobnie jest z jej dostępnością w pożywieniu, a gdy dodatkowo jest się na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, możliwości dostarczenia jej za sprawą pożywienia są wręcz znikome. Wszystko z uwagi na fakt, że największe (jednak wciąż małe) ilości są m.in. w czerwonym mięsie. Stąd też warto rozważyć odżywki zawierające kreatynę, a w razie konieczności, skonsultowanie się także ze specjalistą.

Budowanie masy mięśniowej - jak powinna wyglądać dieta?
Budowanie masy mięśniowej – jak powinna wyglądać dieta?
Materiał partnera.