Gdy pijemy zbyt małą ilość wody, odwadniamy się. Woda jest tracona w różnych sytuacjach: podczas upałów, wymagających ćwiczeń. Szczególnie problem pojawia się u osób starszych, ponieważ nie odczuwają tak mocnego pragnienia, jak młode organizmy i może się to przyczynić do różnych komplikacji zdrowotnych.

Poniżej sześć powodów, dla których warto zadbać o dostarczanie wystarczającej ilości płynów każdego dnia:

  • Picie wody pomaga w utrzymaniu wysokiego jej poziomu w organizmie. Twoje ciało składa się aż w 60% z wody. Pomaga ona między innymi w: trawieniu, absorpcji składników odżywczych, dostarczaniu mikroelementów i utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała.Kiedy w organizmie brakuje płynów, mózg wysyła sygnały, które powodują pragnienie. Jeżeli je odczuwasz, to znaczy, że masz jej deficyt w swoim ciele, który trzeba uzupełnić i natychmiast powinieneś sięgnąć po szklankę wody, mleka czy soku.

 

  • Woda pomaga w kontrolowaniu ilości spożywanego jedzenia. Od lat wiadomo, że picie dużych ilości wody zmniejsza apetyt i może posłużyć jako metoda na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Woda sama w sobie nie jest magicznym sposobem na palenie tłuszczu, ale może być użyta jako pewnego rodzaju „zapychacz” żołądka, co ugasi nasz głód.
    Dodatkowo, produkty zawierające duże ilości wody są większe objętościowo, zawierają z reguły więcej mikroelementów i nie są kaloryczne.

 

  • Woda znajduje się również w naszych mięśniach, czyli jest niezbędna do efektywnego ich funkcjonowania. Deficyt wody w mięśniach może prowadzić do ich szybkiego zmęczenia i na treningach można dosyć szybko poczuć efekty tych braków.
    Picie wody podczas treningów jest bardzo ważne. Tracimy jej duże ilości przez pocenie i powinniśmy na bieżąco dostarczać małych ilości, aby wydajność naszych mięśni nie spadała.


  • Woda poprawia wygląd skóry, ponieważ Twoja skóra w dużej ilości się z niej składa. Gdy dochodzi do odwodnienia, jest ona przesuszona i wygląda na zniszczoną. W takiej sytuacji można sobie pomóc, nawadniając organizm.

 

  • Usuwanie toksyn z organizmu to kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po czystą wodę. Jeżeli wyskakują Ci na twarzy krostki, to bardzo prawdopodobne jest, że Twój organizm potrzebuje więcej wody.

 

  • Woda również poprawia pracę nerek. Płyny cyrkulujące w ciele, transportują zbędne substancje i toksyny z komórek. Twoje nerki robią świetną robotę w usuwaniu ich z organizmu, jeżeli dostarczasz odpowiedniej ilości wody.

Dlatego warto pić duże ilości wody!